Медицината на дълголетието (longevity medicine) е една нова е много предизвикателна област, която се развива изключително бързо и интересът към нея нараства и у нас. Това каза д-р Райна Стоянова, специалист по ендокринология и болести на обмяната, хранене и диететика, на конференцията Longevity Forum: Unlocking Business and Personal Potential in the Age of Healthy Aging, организирана от „Капитал“, която се проведе вчера в столицата.
Д-р Стоянова специализира в тази област в Университета по медицина на дълголетието в Женева – Geneva College of Longevity Science, и е председател на първата у нас Асоциация по медицина на дълголетието.
По думите й, една от важните задачи на асоциацията и на специалистите, които работят в тази област, е да се борят с дезинформацията и грешните послания.
Съвременната наука не само изучава механизмите на стареенето, но се насочва към създаването и адекватното прилагане на продукти за защита срещу стареенето, посочи специалистката.
„Най-общо казано днес говорим за сенотерапевтици, които са два вида – сеноморфици и сенолитици“, каза д-р Стоянова.
Тя засегна и темата за хранителните добавки и суплементацията, като подчерта, че интересът към тези продукти нараства, но при използването им трябва да се съблюдават някои важни правила – добавките да се дозират правилно и да се взема предвид тяхната бионаличност, да се внимава как е безопасно да се комбинират, в това число и с лекарства, да се отчитат взаимодействията с храна и да се спазва продължителността на приема им.
Д-р Стоянова подчерта, че в САЩ, където пазарът на добавки е огромен, от порядъка на 21,3 млрд. долара годишно, се наблюдава тенденция пациентите да не съобщават на лекаря си какви добавки употребяват, което не е редно и допустимо.
Бъдещето на витамините и минералите в персонализираната медицина, която е модерният тренд, също е изключително важно, допълни специалистката. Тя обясни, че най-често добавки се търсят не само за регулиране не теглото, но и такива, които подпомагат заспиването или влияят на мозъчната дейност и паметта.
Тя бе категорична, че когато хората избират хранителни добавки, витамини, комбинирани препарати с витамини и минерали и функционални храни, трябва да обръщат внимание дали продуктът е на утвърден производител, дали подлежи на наблюдение и дали е коректно етикетиран.
„Когато правят такъв избор, хората трябва да бъдат достатъчно критични и достатъчно отговорни за собственото си здраве“, заключи д-р Стоянова.
Барби мамино