„Зад една хронична кашлица може да се крие туберкулоза, зад една тютюнджийска кашлица също може да се крие туберкулоза“. Това каза пред БНТ пулмологът д-р София Ангелова по повод Световния ден за борба с туберкулозата, който отбелязваме днес.
„Туберкулоза е имало, има и ще има, за съжаление. Ние в момента, след COVID-19, се срещаме с пациенти с късната форма на туберкулоза – късно поставена диагноза и ненавреме проведено лечение“, посочи още д-р Ангелова.
Тя бе категорична, че туберкулозата трябва да се възприема като социалнозначимо заболяване, свързано със социалния статус. В същото време специалистката потвърди, че през последните години случаите на туберкулоза у нас намаляват.
Д-р Ангелова се спря на начините на предаване на инфекцията и обясни, че в една изсъхнала храчка туберкулозни микробактерии могат да съществуват със седмици и това може да зарази всеки, включително и децата на детските площадки.
Специалистката обърна внимание на още симптоми, които не трябва да бъдат пропускани – когато хората слабеят и са с намален апетит, следва да се помисли дали не се касае за туберкулоза.
По думите й преди години, по времето на прехода, е имало период, в който заболеваемостта от туберкулозата се е покачвала, имало е и места с повече заразени. Според нея това също не трябва да се пропуска като факт, защото е известно, че има и късни форми на туберкулоза.
„Това заболяване не трябва да се пренебрегва и трябва да се търси лекарска помощ навреме“, заключи д-р София Ангелова.
Софчето не е виждала пациент с туберкулоза, така че, да се скрива по-скоро в дупката си.