Ще бъдат тествани около 200-300 души на ден и в рамките на 4-5 дни ще бъде приключено вземането на пробите. Това съобщи пред БНР д-р Александър Симидчиев, член на Медицинския експертен съвет по повод тестването на първите 1000 души, които работят на първа линия в ситуацията с COVID-19.
„Първите хиляда ще бъдат полицаи. Причината да не са включени лекарите и фармацевтите е това, че при тях има голямо струпване на хора, имунитетът при тези групи би бил доста различен и няма да е репрезентативен на средностатистическия имунитет сред хората. Контактите при полицаите са много по-широки от тези на лекарите, при които се струпват много повече болни хора, каза той. Така ще се анализира груповият имунитет в представителна извадка на рискова група“, каза д-р Симидчиев.
Според него, ако груповият имунитет се окаже много нисък, това ще означава, че има много голям брой хора, които биха могли да бъдат заразени. И обратното – ако се окаже, че е много висок, то изводът ще бъде, че има доста голямо ниво на защита, защото много хора са изкарали инфекцията безсимптомно. На базата на това първо изследване ще бъдат моделирани следващи стратегии за изследване.
Тестовете ще бъдат извършени от мобилни екипи, така че да не се променят ангажиментите на служителите. В момента се прави логистична подготовка и се разработват протоколите за отчитане на резултатите, обясни д-р Симидчиев.
„След което ще се обработят резултатите и ще се види каква част от тази група, които по дефиниция са хора, които не изглеждат нито заразени, нито болни – това са здрави хора, ще може да видим какво е нивото на техния имунен отговор. Ние не изследваме вирусите, ние изследваме имунния отговор, конкретно в тази част от населението, която е в непосредствен контакт (тъй като те продължават да изпълняват служебните си ангажименти) с широки кръгове от населението. Една репрезентативна извадка от населението”, посочи специалистът.
По думите му очакването е повечето тествани да дадат отрицателен резултат и това е причината в момента да не се тества по-масово, защото процентът на положителните тестове ще бъде много нисък.
„По тази причина няма смисъл да се хабят голямо количество тестове. Тези тестове ще ни дадат възможността да видим в началото на епидемичния процес в България какво е нивото на имунитет на хора, които вече са прекарали. Защото със сигурност ще има и такива, които вече са прекарали – много леко, много неосъзнато тази инфекция, но те ще са развили имунитет и този имунитет ще може да бъде установен”, категоричен бе д-р Симидчиев.
Той обясни, че ако се получат високи резултати на популационен имунитет, това ще определи и по-нататъшния подход - дали да се ползват повече и в по-широки кръгове тези тестове, подчерта пулмологът. Причината е, че различни изводи могат да се правят в зависимост от нивото на обществения имунитет, който може да се намери тази рискова група, заключи той.
Този човек се самозабрави! Очаквам да се произнесе и за техники в коремната хирургия, свързани с чистотата на въздуха! Или как да свирим на саксофон. Въздухар с ирански английски.
пулмолог във функционалната диагностика на МВР болница
Някой има ли представа за този човек като специалист?
Много добър специалист.Много точен и коректен.
На снимката е като Ленин (със слушалка).