„Ако трябва да поставя оценка на дигитализацията в здравеопазването ни по шестобалната система, тя би била „Среден 3“. Това каза по време на дискусиите на XI-та Годишна конференция „Иновации и добри практики в здравния сектор“ председателят на парламентарната Комисия по здравеопазването в 50-то Народно събрание д-р Александър Симидчиев.
Той бе категоричен, че нестабилната политическа обстановка и твърде честата смяна на парламенти и правителства през последните няколко години са много голямо предизвикателство за стабилното и устойчиво развитие на здравната система, която има нужда от предвидимост за поне 10 години напред.
„Необходима е споделена визия, около която да се обединим всички страни относно посоката, в която здравеопазването трябва да се развива. А за всяка здравна система има три гледни точки – на специалистите, на пациента и на обществото. Така е и за дигиталното здравеопазване. Важното е да се намери общата приемлива точка в този триъгълник“, каза д-р Симидчиев.
Процесът по дигитализацията също срещна много спънки, заяви още д-р Симидчиев и даде пример за внесен от него проект на Закон за телемедицината, който е минал през пет парламента, за да бъде в крайна сметка прието нещо, което се различава доста от първоначалния замисъл.
Гергана Ненчовска, директор на Дирекция „Информационни технологии и системи за здравноосигурителни плащания“ в НЗОК, посочи, че дигитализацията е била един от основните приоритети на НЗОК още от самото й създаване, като постепенно този процес се развива и системата се надгражда, като в нея са включени един огромен обем данни.
По думите на Неночвска пациентското досие е създадено на база данни, събирани с години, и това го прави много ценен инструмент и за пациента, и за лекарите, а и за външните потребители, при условията на действащата законова регулация.
Тя обаче обърна внимание на факта, че досието обхваща информация единствено на базата на данните за платените от НЗОК медицински услуги, а не за всички, които той е получил през годините извън тях.
„В НЗИС обаче се включват и тези услуги, които са извън заплатените от Касата“, подчерта Гергана Ненчовска.