Има най-различни подходи, при които може да бъде избегната нуждата от това детето да бъде поставено детето под пълна упойка, когато е възможно. Това каза пред БНТ депутатът от ПП-ДБ д-р Александър Симидчиев по повод трагедията с починалото в Пловдив 6-годишно дете след поставяне на обща анестезия при стоматологична процедура.
„При децата има редица други варианти, при които при голяма част от тях, разбира се, не при всички, но при голяма част от тях може да се приложат методи, които са свързани с психологическа подготовка, за да може детето да не е стресирано. След това работа с подходи, които не предизвикват такава болка, като например лазерната стоматология. Т.е. има най-различни подходи, при които може да бъде избегната нуждата от това детето да бъде поставено детето под пълна упойка. А пък всяка една медицинска интервенция има както своите положителни последици, така има и някакъв малък процент от странични ефекти“, каза той.
Д-р Симидчиев припомни, че здравеопазването има един приоритет – primum non nocere - „първо да не вредим“. „Ние трябва да имаме стандарти точно такива, каквито са в авиацията, които правят така, че не да говорим постоянно за лекарски или за институционални, или за някакви други грешки, а да се учим от тях, така че да не ги допускаме повторно. Проблемът, разбира се има своите индивидуални измерения, но това, което виждам аз лично като човек, който се занимава с тази тема, е, че темата за пълните упойки в детската възраст, когато имаме стоматологични интервенции, е малко по-експонирана, отколкото е необходимо. Т.е. по-често се подлагат децата на подобна интервенция. Имаме една много стара мъдрост от преди стотици години, която казва – всяко нещо, което не е показано, е противопоказано. Т.е. ако нямаме абсолютното задължение да използваме дадена процедура, тя не би следвало да бъде използвана“, допълни медикът.
„За този случай нямам достатъчно информация, за да кажем какъв е проблемът. Но предходният случай, който касаеше една по-голяма клиника в София, където беше настъпил подобен ефект, този ефект не беше алергичен. Той беше ефект, който се получава след прилагане на упойка, което е много рядко, но не може да се каже преди това, че детето ще получи такава реакция. Има специфичен медикамент, който трябва да се приложи в тези случаи, който не е противоалергичен медикамент. Пак казвам, ако това дете е показано за подобна интервенция, това е допустим риск. Ако обаче се прави, за да е по-удобно или за да спестим нещо като психологическо напрежение на детето или на родителите, това не е редно“, каза още д-р Александър Симидчиев.
Отговорността за трагедията с починалото дете е колективна – и на родителите, и на специалистите, и на държавата, която определя правилата и рамките, пък заяви пред Нова телевизия главният секретар на Българския зъболекарски съюз д-р Борислав Миланов.
По думите му това, което трябва да се направи задължително преди такава интервенция, е да се снеме пълна анамнеза, като тъй като става въпрос за дете, това следва да бъде направено от родителя, защото той познава най-добре детето си. „Ако детето е получило алергия, би следвало тя да се прояви по някакъв начин, независимо от това какъв дразнител я е предизвикал. Родителят трябва да знае дали детето му е предразположено към алергии или не. Никъде не е разписано, че всеки пациент трябва да бъде тестван за алергии, ако няма предварително снета анамнеза и няма данни за такава“, каза д-р Миланов.
Той беше категоричен, че няма разлика между денталната и общата медицина. „От гледна точка на пълната информираност на родителя е добре да бъде направена консултация с алерголог. Нашите правила за добра практика са публикувани в „Държавен вестник“ и там е рамката, според която стоматолозите са задължени да действат“, допълни още д-р Миланов.
Припомняме, че на 4 април 6-годишно дете почина след четиричасова пълна упойка при зъболекарска интервенция.
От Окръжна прокуратура-Пловдив съобщиха вчера, че e образувано досъдебно производство за лекарска грешка. Разследва се причиняване на смърт поради „немарливо изпълнение на правно-регламентирана дейност”. Извършени са огледи и са назначени няколко експертизи. Проверки по случая се извършват от РЗИ-Пловдив и ИАМН.
Директорът на РЗИ Пловдив д-р Аргир Аргиров съобщи пред bTV, че е извършена екстракция на едно или няколко зъбчета и това е правено в операционната на клиниката. „Малко по-дълго е продължила операцията, около 3-4 часа, но след това детето е извадено и раздишано и инцидентът е настъпил 45-50 минути, след като е било вече настанено в болничната стая. Цялата манипулация е правена в клиниката, в операционната при спазване на всички правила и изисквания“, посочи д-р Аргиров.
По думите му родителите на детето са подписали информирано съгласие за извършване на операция под обща анестезия. Проведена е предпланова консултация с анестезиолог, който е поставял упойката. „До момента нямам информация дали са правени тестове за алергии и странични ефекти от упойката. Може и да са правени. Цялата налична документация от история на заболяването на детето се намира в Окръжна прокуратура. При общата анестезия болният се интубира, поставя се ендотрахиална тръба в белия дроб, а пък местната, локална анестезия се поставя само на мястото, където ще се извършват манипулации“, добави директорът на РЗИ-Пловдив.
От частния медицински център, където е починало детето, казват в официална позиция до медиите, че извършеното дентално лечение на детето с обща назотрахеална анестезия е преминало без усложнения в операционна зала. „Спазени са всички правила за добра лекарска практика. 40-50 мин. след като детето е изведено от анестезия и вече е било в болничната стая, контактно, в съзнание и с нормално дишане, се появиха усложнения. Приложиха се пълен обем от реанимационни процедури и въпреки това настъпи фатален край“, казва управителят на центъра д-р Динко Младенов.
Симидчиев може ли така да се излага ?! Що за скудоумие - пулмолог да се изказва за анестезия, да дава съвети за видове обезболяване в стоматологията, да сочи виновни при СМЪРТ на ДЕТЕ и непроизнесена експертиза ?! Къде е Етичната комисия на БЛС ?!! Това, че е депутат не го освобождава от отговорност пред СЪСЛОВИЕТО !!!
И тримата от снимката са некомпетентни!
какво е пил?
Масово ползват пълна упойка при децата, защото на зъболекарите не им се занимава. За 5 кариеса - упойки и то на поотрасанали деца е нещо рутинно вече.За съжаление от инциденти никой не е застрахован, затова трябва само при крайна нужда да се ползва пълна упойка.
Симидчиев почна да разбира повече от необходимото от анестезия, детска психология, рискови интервенции и т.н. Вместо това да каже как се дават разрешения за дейност за ЛЗИБП, как се отмятат проформа на тефтер изискванията за сигурност, безопастност и други такива не много приятни от политическа гледна точка теми.