Бюджетът на НЗОК за 2024 г. беше отхвърлен, тъй като класическата опозиция БСП, "Възраждане" и ИТН гласува "против" без конкретни мотиви. Това каза зам.-председателят на парламентарната комисия по здравеопазване д-р Александър Симидчиев пред Bulgaria ON AIR по повод неприемането на първо гласуване на законопроекта.
По думите му председателят на комисията и депутат от ГЕРБ проф. Костадин Ангелов е обяснил добре решението на групата за гласуване „въздържал се“ заради включени текстове в преходните и заключителни разпоредби. „Той беше против възможността Касата да откаже да сключва договори с нови болници след 1 януари. За мен е нормално новосъздадени болници да трябва да изчакат една година преди да се сключи договор с тях. Това дава предвидимост и на Здравната каса, но колегите имаха основание да не приемат подобно нещо и затова гласуваха „въздържал се“, каза д-р Симидчиев.
Той уточни, че парламентът осигурява по-голям бюджет, а отговорността да бъде разпределен правилно и всяка стотинка да върши максимално работа, е на МЗ. „НЗОК е финансиращ орган, която има отделни раздели за различните дейности, част от тях са от вноски, част от тях от МЗ - като ваксинациите. Това, което аз виждам, че бюджетът е добре балансиран, има възможност за преходен остатък, който да покрие допълнителни нужди. Не виждам някъде да има недофинансиране. Не смятам, че количеството пари определят дали качеството ще е по-добро. Качеството е въпрос на стандарти и възпроизводимост, които трябва да бъдат въведени от изпълнителната власт и професионалните съсловни организации. Това изисква партньорство, но в последните две все повече се делим, вместо да се обединяваме, за да се реализираме реалните ползи", коментира д-р Симидчиев.
Зам.-председателят на здравната комисия определи като правилно решението за по-доброто финансиране на специфичната доболнична помощ, защото по този начин пациентите се лекуват по-рано и това води до по-добри медицински резултати. Това е добре за системата и гражданите, но не е добре за болниците, които получават по-малко средства", уточни той.
Д-р Симидчиев подчерта, че ръстът в парите за болниците за 2024 г. е с 15%, но по-голямата част от тези средства са за заплащане на медицинския персонал в труднодостъпните райони.
Той допълни, че бележките, направени в комисия, могат да бъдат взети под внимание преди гласуването в парламентарна зала и бюджетът да бъде приет на първо четене тази седмица.
какво е пил?
Симидчиев защо не работи една година без заплата, щом предлага болниците да работят така. Също да предложи и топлофикация, електроснабдяване и вик да работят по една година без заплащане. Може и новооткритите магазини. Този е тъп галош! Да живее БКП-ДА БГ. Егати и депутатите!
Помислете повече за кадрите, които издигате. Хинков и Околийски са истински провал. Хинков е твърде стар за поста. Околийски освен за собствения си имич, не мисли за нищо друго. Обгражда се с обръч от фирми и НПО-та.
Този що излиза по телевизии? Толкова ли е тъп, че показва демонстративно некомпетентността си и марксистко-ленинското си мислене. Па Христо Иванов като му е приятел защо не го посъветва поне него да не излага. Медицина е едно, а компетентност по здравеопазване и политика са друго.