!
Понеделник, 14 Април 2025
13
апр
1
 

Д-р Петър Петров: Урологията е изкуство, прецизност и мисия

По време на специализацията си имах късмета да се докосна до най-големите светила в българската и европейската урология.

Неделя, 13 Април 2025 | 11:38:26 Невена Попова
1

Д-р Петър Петров, д.м. е завършил медицина в Медицинския университет - София през 2015 г.  От 2015 г. до 2020 г, специализира урология в Клиниката по обща урология към Катедра „Урология и нефрология“ при ВМА &ndash
      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Петър Петров, д.м. е завършил медицина в Медицинския университет - София през 2015 г. 

От 2015 г. до 2020 г, специализира урология в Клиниката по обща урология към Катедра „Урология и нефрология“ при ВМА – София. През 2020 г. придобива специалност „Урология“. От 2020 до 2024 г. е последователно асистент и главен асистент в същата клиника и катедра.

През  2024 г. - защитава дисертационен труд на тема „Флексибилна уретерореноскопия (fURS) – особености и анализ на съвременните диагностични и терапевтични възможности при заболявания на горния уринарен тракт и придобива образователна и научна степен "доктор". 

От началото на 2025 г. е част от екипа на Клиниката по урология към УМБАЛ „Лозенец“.

Научните му интереси са в областта на минимално инвазивното лечение на уролитиаза, ендоурология, онкоурология, реконструктивна урология, трансплантология. 

През годините д-р Петров участва в редица специализирани международни и национални курсове за повишаване на квалификацията си. Член е на БЛС, Европейската асоциация по Урология, Международния Алианс по Уролитиаза, EAU Section of Urolithiasis (EULIS).

Има 50 публикации в национални и 12 в международни издания, както и многобройни участия в научни форуми у нас и в чужбина.

Участвал е и в 40 квалификационни курса в България и в други страни, бил е част от екипа на международен научен проект International Alliance of Urolithiasis PCNL study през 2020 г.

 Д-р Петров, разкажете как се посветихте на медицината?

Както казва Хипократ – „Медицината е най-благородното изкуство“. Моите родители са лекари и още от малък имах възможността да се докосна до това изкуство. Влияние оказаха и учителките ми по биология и химия. В момента не мога да си представя да практикувам друга професия.

Коя беше причината да изберете специалността урология?

Причините са изключително много и една от тях е, че урологията е перлата на хирургията. Тя е бързо развиваща се специалност и е тясно свързана с научно-технологичния прогрес. Всички нови технологии намират бързо и практично приложение в урологията. Няма пациент, който да не попита дали ще бъде опериран с лазер и/или робот. Затова казвам, че урологията е изкуство, прецизност и мисия.

Кои бяха най-добрите Ви учители, онези, които допринесоха най-много за изграждането Ви като личност и професионалист?

По време на моята специализация имах късмета и възможността да се докосна до най-големите светила не само в българската, но и в европейската урология. Те не само ми предадоха знания и умения, но също така ме вдъхновиха да бъда по-добър човек и професионалист. Професор Салтиров ме въведе в урологията и ми помогна да израсна като лекар.

Имате защитена докторска работа съвсем в началото на кариерата Ви. Как избрахте темата и кои са основните изводи, които правите в този труд?

През 2020 г. бях асистент в Клиника „Урология“, Катедра „Урология и нефрология“ към ВМА - София. Ръководител на катедрата е проф. Илия Салтиров – един от пионерите на ендоурологията и минимално инвазивното лечение на уролитиазата в България и Европа. Това ме вдъхнови и повлия на избора ми на тема. Трудно е да се обобщи научен труд в няколко изречения, но основните изводи са, че флексибилната уретерореноскопия е високо чувствителен и ефективен метод за диагностика на заболявания на горния уринарен тракт, както и ефективен и безопасен метод за лечение на уротелиален карцином, уролитиаза и стриктури на уретера при селектирани пациенти.

Към кои области на урологията имате най-силен интерес?

Урологията има много направления, затова отново ще цитирам Хипократ – „Животът е твърде кратък, за да се изучи професията“. Най-силен интерес имам в областта на ендоурологията и робот-асистираната хирургия. Ендоурологията е изключително динамична област, която дава възможност за прилагане на минимално инвазивни техники за диагностика и лечение на различни урологични заболявания. Робот-асистираната хирургия е друга област, която ме вдъхновява заради потенциала ѝ да трансформира урологичната практика – тя позволява изключителна прецизност и контрол по време на сложни урологични операции. Комбинирането на ендоурологията и роботизираната урология дава възможност не само да се удължи животът на пациентите, но и да се подобри качеството му.

Кои качества – човешки и професионални, цените най-много у колегите си, с които работите в една клиника, в една болница?

Най-много ценя колегите, които съчетават професионализъм с човечност. Екипната работа е основополагаща за успешното лечение на пациентите. Комуникацията в клиничната среда е ключова – както между лекари, така и между лекари и други специалисти. Уважавам колегите, които знаят как да работят в екип, готови са да се адаптират към новите технологии и да ги интегрират в практиката си.

Кои етични принципи в общуването с пациентите се стараете да спазвате винаги при всички обстоятелства?

При общуването с пациентите е важно да се спазват основни етични принципи. Най-важният от тях за мен е уважението към личността на пациента. Също така държа пациентът да бъде напълно информиран за състоянието си, както и за всички съвременни възможности за лечението му.

В личен план кои са любимите Ви занимания за свободното време? – любимо хоби, книги, филми, дестинации за пътешествия?

Свободното си време обичам да прекарвам с любимите си хора. Обичам да спортувам и да бъда сред природата. Почитател съм на книги с историческа тематика. Що се отнася до любимите ми дестинации за пътешествия – обожавам отдалечените кътчета на България, а в чужбина – северните държави в Европа, от които можем да научим много.

Какво искате да пожелаете на младите лекари, които са направили своя избор да станат уролози и правят първите си стъпки в специалността?

На младите лекари, които са избрали да бъдат уролози и сега започват своето пътуване в тази специалност, бих искал да пожелая здраве и страст към професията. Много е важно да бъдат търпеливи, упорити и постоянно да следят новите тенденции. Да уважават авторитетите, но и никога да не спират да мечтаят и да се развиват. Да вярват, че нещата ще стават все по-добре.



Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
BkUT

Ivanov 14.04.2025 08:37:36

Мъжко момче и много точен


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Гелев: Имаме нужда и от линейки, и от лекари
14.04.2025 17:30:55

Д-р Гелев: Имаме нужда и от линейки, и от лекари

Спешна помощ в София определено има нужда от линейки. Това заяви директорът на ЦСМП – София ...

Иновативен метод разкрива движението на хромозомите с невиждана точност
14.04.2025 17:18:02

Иновативен метод разкрива движението на хромозомите с невиждана точност

Изцяло български изследователски екип от Института по молекулярна биология „Акад. Румен Цан ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...