Събота, 21 Декември 2024
15
окт
2
 

Д-р Николова: Страхувайте се от заболяването, не от ваксинацията

Вторник, 15 Октомври 2024 | 10:45:14
2

Осезателно започва да се покачва броят на пациентите с респираторни оплаквания, което е нормално за сезона. Бройката ще се покачва още, тъй като засега сме далеч от пика, особено от този на грипа, който ще дойде края на декември – началото на яну

Осезателно започва да се покачва броят на пациентите с респираторни оплаквания, което е нормално за сезона. Бройката ще се покачва още, тъй като засега сме далеч от пика, особено от този на грипа, който ще дойде края на декември – началото на януари.

Това коментира пред БНТ общопрактикуващата лекарка д-р Гергана Николова.

Тя допълни, че в момента има повече COVID, както и респираторни синцитиални вируси, които протичат нормално за сезона.

Запитана как човек може да разбере от какво точно се е заразил, тя отбеляза, че затова човек има лекар. „Той е отговорен за диагностиката и за правилната терапия. Не бих препоръчала на никого да си поставя сам диагнозата и да се лекува сам“, заяви д-р Николова, но все пак даде някои насоки за различията в симптомите на грип и COVID:

„При грипа обикновено има рязко начало с много висока температура, с по-изразена болка по мускулите и ставите, сухота в гърлото, суха, дразнеща кашлица, обилна секреция от носа и очите, което не е така типично за COVID. При него началото е бавно, постепенно, с не толкова висока температура, там обикновено температурата достига до 38 градуса, рядко я надвишава, няма тази внезапност, не е толкова изразена болката в мускулите и ставите. Но това е, когато заболяването протича типично“, отбеляза лекарката.

Тя заяви още, че не препоръчва на никого да се самолекува, още повече с антибиотици. „Може да вземе нещо за гърлото, може да сложи някакви капки в носа, но не трябва да прибягва до самолечение с антибиотик. И другата грешка, която често правят пациентите – има 37,5-38 градуса и се започва с терапия за понижаване на температурата. Температурата до 38 градуса има ефект като част от нашата имунна защита, която реагира срещу заболяването и поставя вируса в неблагоприятни условия, така че той да не може да се размножава в организма – това е компенсаторен механизъм и не е добре да понижаваме температурата. Да, ако тя надвиши 38, тогава можем да вземем нещо, което да я понижи – важи за всички – от малки до големи“, каза д-р Гергана Николова.

Най-ефективното предпазване от тези заболявания е ваксината, припомни тя и посочи, че ваксините всяка година не стигат, тъй като търсенето им се повишава.

За пациентите над 65 години тази ваксина е безплатна и се поставя по национална програма, припомни още д-р Николова. „Обикновено я комбинираме или с ваксини за грип и COVID в един и същи ден на двете ръце, или с поставянето на ваксина срещу грип и пневмококи – това е нова ваксина в нашия календар, отново по национална програма за пациентите на и над 65, която ги предпазва от пневмония, която е предизвикана от пневмококи“, обясни общопрактикуващата лекарка.

Има много неща, които можем да направим в този сезон – октомври, ноември, та дори и декември е подходящо да си поставим ваксините и да се подготвим за наближаващата вълна от респираторни инфекции, посъветва тя и призова: „Хора, страхувайте се от заболяването, а не от ваксинацията“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
WrNc

Elf 15.10.2024 13:08:47

Hypersenzitiven psihopat v klimaks!

Гост 15.10.2024 11:24:35

Тази няма умора


Всичко за коронавируса
Още новини
В Лион бе открита Академията на СЗО, в нея ще се обучават медици от цял свят
21.12.2024 12:17:40

В Лион бе открита Академията на СЗО, в нея ще се обучават медици от цял свят

В Лион отвори врати Академията на СЗО, съобщи пресслужбата на организацията. Като предоставя ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...