Последните години расте броят на ревматологично болните пациенти, но една от основните причини за това е подобрената диагностика. Това каза ревматологът от УМБАЛ „Свети Иван Рилски“ д-р Николай Стоянов в подкаста на БНР „В центъра на системата“.
По думите му обаче най-голямото предизвикателство пред специалистите е поставянето на точната диагноза, защото ревматологията е интердисциплинарна специалност. „Много често различни вътрешни специалности се преплитат в пациентите и това трябва да се взима предвид“, каза той.
Д-р Стоилов заяви, че Клиниката по ревматология към УМБАЛ „Свети Иван Рилски“ е референтен национален център, като в нея се концентрира патологията от цялата страна, особено по-тежките случаи. „Най-съществен прогрес имаме в лечението на възпалителните ставни заболявания – ревматоиден артрит, ангилозиращ спондилит (болестта на Бехтерев) и псориатричният артирт. Там последните години се обособиха и бяха представени на ревмталогичната практика цели класове нови медикаменти като биологичните, а последните години още по-нови медикаменти – таргет синтетичните медикаменти. Това за нас е много важно, защото се увеличи делът на пациентите, които влизат в ремисия и имат много по-добро качество на живот“, допълни още д-р Стоилов.
„След 35-годишна възраст вече започват първите симптоми на остеоартрита, а клинично значими тези заболявания стават в напреднала възраст . Остеоартритите могат да се профилактиктират, ако още при първите стрелкащи болки в ставите се посети специалист. Хрустът в ставите при клякане и изправяне се усеща най-добре. Артрозната болест се влошава от тежък физически труд, натоварвания, затова е най-добре балансираният начин на живот, като движение, натоварване и хранене. Дегенеративните ставни заболявания са естественият процес на стареене на опорно-двигателният апарат“, каза още той.
Д-р Стоилов подчерта, че остеоартритът е наследствен, а по-често страдат жените, и то носещите им стави. „Ключовото при тях е максимално ранно лечение, защото каквото вземе артрозната болест, трудно може да се върне“, каза още той.
„Ревматологията е една от най-интензивно развиващите се специалности последните години. Дава възможност за интелектуално и научно развитие. Това е една модерна специалност“, подчерта лекарят, за когото да бъде лекар е било детската мечта.
„Немалка част от нашите пациенти се нуждаят от локално лечение, от някакъв вид вътре- или периставни манипулации, които на мен лично много ми допада в ревматологията, която последните години е една модерна специалност. Имал съм доста предложения да работя зад граница, но на този етап изборът ми е България. Има винаги какво да се подобри и у нас, но по отношение на терапевтичния подход не се различаваме от западноевропейските държави. Като услуга и като медикаменти нашите пациенти получават същото ниво, което и в една западноевропейска държава. При системните заболявания на съединителната тъкан се работи интензивно и сега очакваме нови медикаменти при системния лупус и да видим ще има ли такъв пробив, както при ревматоидиния артрит“, каза д-р Стоилов.
Целия епизод на подкаста можете да чуете тук.
Е ако Гена ссоилова е майка на Николай Стоилов то всичко е ясно-Гена и министърката работеха заедно в ВЗОК, бяха приятелки и Дечев ги уволни. Сега си отмъщават
това успех ли е
И на Гева Стоилова от Блс в момента. С такива родители няма как да не успее
Този да не е син на Румен Стоилов???