„Няма никакви гаранции, че болничната помощ няма да бъде отново рестриктирана като заплащане на дейност“. Това коментира пред Zdrave.net председателят на Сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев във връзка с проектобюджета на НЗОК за 2017 година.
Той коментира и влезлите в сила нови правила за регистриране в лечебните заведения чрез системата на пръстов идентификатор и попита защо след като те са факт, трябва да продължава да има ограничение в заплащането на дейността на болниците. „Когато се твърдеше, че това е гаранция, че така ще се ограничат всички престъпни намерения в болниците, би следвало лимитите да отпаднат“, отбеляза д-р Тотев. Припомняме, същата позиция изразиха наскоро и от Българския лекарски съюз.
„Лимитите не са полезни никому. По същество те представляват нарушаване на достъп до услуга. Когато икономисаш пари от здраве, значи си икономисал от здравни услуги , коментира той. Д-р Тотев изрази и притеснение по повод залегналата възможност касата да прекратява договор с лечебно заведение още преди съдът да се произнесъл по евентуалното обжалване от страна на болницата. „Това означава, че в една правова държава освен съда, се създава друг, паралелен орган, който да правораздава“, смята д-р Тотев. По думите му отново болничната помощ ще бъде „репресирана“, а самите болниците ще бъдат „разпъвани на кръст“.
Той коментира и предложението на КТ Подкрепа за въвеждане на различен коефициент на клиничните пътеки за различните видове лечебни заведения. „Не мисля, че това е правилният начин, защото подобна идея би била уязвима от съда. От кога има избор на база собственост?“, попита той. Според него, ако тази идея бъде реализирана, ще завалят дела от страна на частните болници.