"Повишаването на стойността на клиничните пътеки, залегнало в НРД, е добра стъпка в правилната посока, но следващата е да бъдат затворени кранчетата там, където ще изтекат допълнителните средства за клиничните пътеки“. Това заяви в сутрешния блок на БНТ бившият зам.-министър д-р Мирослав Ненков. „Горчивият опит на екипа, от който аз бях част, на който ние станахме свидетели е съвсем наскоро – как беше спретнато по правилата на бившата държавна сигурност едно активно мероприятие срещу ген. Петров. Той беше принуден да си подаде оставката, защото е мъж, не си затвори очите. А ние затворихме едни мънички кранчета, големият кран не сме го пипали въобще“, коментира той. Според него е нужно да се преформатира системата, да се ограничат доходите на много богати хора.
Запитан дали основната съпротива идва от фармаиндустрията и производителите на медицински изделия, той посочи, че не може да отправи конкретни обвинения, но отбеляза, че средствата, които се влагат в тях, са огромни.
„Ние бяхме поставени под натиск. Не съм видял кой, как е задвижил това, аз не мога да отправя такова обвинение, но да огромни средства отиват за покупката на лекарства и медицински консумативи. Консумативи, които и са видимо в различни цени. Така че директни обвинения така не е редно да отправям“, заяви той.
„Много е лесно да се манипулира общата настройка“, добави д-р Ненков. Той даде пример как лекарите от години са поставени под обществен натиск и на този фон идват непрекъснати апели във фейсбук как се ограничава правата на лечение на пациенти. „А то става въпрос примерно за медикамент, който е модификация на стар медикамент, който е само 3 пъти по-скъп. И това е адски лесно и много гадно. С това как се преборваш?“, попита бившият зам.-министър.
„Прокуратурата показа как в системата на здравеопазването не се справя“, каза-р Мирослав Ненков по повод обявените от държавното обвинение проверки в седем болници.
Той посочи, че нарушенията, установени в Ловешката болница, на практика „работят на няколко места в страната под милия поглед на управлението - и политическо, и административно на системата на здравеопазването“ ."Не може да се случи нещо подобно без разрешение“, отбеляза д-р Ненков, като изрази надежда казусът в Ловеч да не приключи със задържането на един болничен директор. По думите му тези схеми се правят поради бизнес интерес и търсене на печалба.
"Болката на сърцето ми от последните години е това, което се случи с Фонда за лечение на деца. Този атентат върху него, който беше осъществен от органи на реда и в крайна сметка не доведе до нищо, освен до разсипване на здравето на хората, които работеха във Фонда и които бяха натръшкани по земята, арестувани, влачени. Телевизиите показваха някакви 16 лева в дома на г-н Александров“, коментира още той. „Нито обвинение, нито дело, нито осъден“, подчерта още д-р Ненков, като призна, че му е трудно да се отнесе с доверие към акцията на прокуратурата в седемте лечебни заведения.
Д-р Ненков коментира и кадровия дефицит в системата и най-вече този, свързан с липсата на анестезиолози, като заяви, че той е държавен проблем. В същото време, изтъкна той, интересът към специалността нараства, но младите лекари след получаване на специалност решават да напуснат веднага България.
Румяна Арнаудова: Разследването в болниците ще обхване и министри и зам.-министри
19.03.2018 16:02:23Прокуратурата задържа за 72 часа шефа на РЗОК-Ловеч и ще иска постоянен арест
16.03.2018 17:42:12Седем болници разследвани от прокуратурата за безстопанственост
16.03.2018 12:05:18