„Имаме списък на лекарствените продукти и автоматично се следи недостигът на лекарства. В момента отчитаме недостиг на 69 медикамента и те са спрени за реекспорт“. Това каза служебният здравен министър д-р Асен Меджидиев пред bTV.
Той подчерта, че за част от недостига причината е в проблеми с производството на някои медикаменти заради липсата на суровини. „За съжаление от списъка за наблюдение са извадени редица лекарствени продукти и в момента правим анализ на какво се дължи това. Смятам, че всички лекарства трябва да бъдат проследявани, така че населението да бъде максимално подсигурено с медикаменти и след това да мислим за реекспорт. В момента се правят промени в Националния съвет за цени и реимбурсиране, за да се засили контролът на цените на лекарствените продукти“, каза още д-р Меджидиев.
По отношение на остойностяването на труда на медиците, който служебният министър обяви като свой приоритет още при встъпването си в длъжност, д-р Меджидиев заяви, че то ще е по модела на Франция и Германия. „В момента се работи по изготвянето на наредбата. По нея работят и от Министерството на финансите, както и външни експерти-финансисти. Надявам се до 15-20 дни проектът на наредбата да бъде готов”, каза той.
Д-р Меджидиев подчерта, че медиците ще получават колкото са изработили. „При всички случаи заплащането ще е по-високо, отколкото в момента, това е гарантирано. Важното е да се създаде регулаторният механизъм и да няма външни фактори, които да влияят на заплащането“, добави здравният министър.
В отговор на въпрос относно просрочените задължения на „Александровска“ болница д-р Меджидиев заяви, че е изключително притеснен, защото „това е Алма Матер“.
„Изключително много сме ангажирани за възстановяване на финансовото състояние и нормалното функциониране на тази болница. След направения вътрешен одит, който го възложих още с встъпването ми в длъжност, се видя, че състоянието изобщо не е прекрасно. Освен натрупаните просрочени задължения преди настоящото ръководство, и при него има нови натрупани просрочия в размер на 23 млн. лв. Ние като кабинет, съвместно с хабилитираните преподаватели и БЧК, се стараем да създадем оздравителен план, с който този процес да бъде прекъснат. Държавата е осигурила финансов ресурс – подготвили сме заем, който да бъде отпуснат на „Александровска“ болница.
Д-р Меджидиев съобщи, че при предишния кабинет е взето решение да бъде отпуснат заем, но това така и не се е случило. „Парите ще бъдат отпуснати от нашия кабинет при изпълнение на някои условия по договорите, но е почти невъзможно да се сключат споразумения с всички контрагенти, защото те са много, каквото е било условието на предишния кабинет“, каза той.
Служебният министър каза още, че вчера е бил изпратен отново екип на медицински одит да разгледа счетоводството на болницата съвместно с директора д-р Атанас Атанасов, заради оспорените от него заключения от доклада. „Неприятното е, че се оказа, че тези цифри наистина са верни. Така че не мога да бъда доволен от това управление. Не е въпросът да сменим един човек с друг, говорим за екипност. Освен това трябва да създадем условия напусналите медици да се върнат. Няма друга болница в толкова тежко състояние като „Александровска“, каза д-р Меджидиев.
Служебният министър коментира и предстоящата грипна вълна, която по думите му се очаква към края на януари месец с обичайната симптоматика – хрема, болки в ставите, в мускулите, висока температура за няколко дни. Очаква се и грипната вълна да е по-тежка, заради лекия спад в имунитета вследствие на COVID-19.
„Разполагаме с над 190 000 ваксини за грип. Още в петък те ще бъдат налични при общопрактикуващите лекари. Ваксинацията ще бъде безплатна за хората над 65 години. Тази година са с 40 000 по-малко от миналата, защото тогава бракувахме това количество. Хората трябва да знаят, че с ваксинацията усложненията от грип намаляват с 60%, а смъртността – с 80%“, каза д-р Меджидиев.
По думите му едва около 30% от населението се ваксинира. „Създаде се антиваксърската кампания, която протече не само в България, но и по света. У нас обаче тя беше доста силна. Тази кампания повлия и на имунизационния календар на децата. Има много родители, които отказват да ваксинират децата си със стандартните ваксини. Това е неприятно, защото виждаме, че по света започват да излизат статистики за случаи на полиомиелит”, каза здравният министър. Той подчерта, че има наличие на всякакъв вид ваксини, нужни за имунизационния календар.
По отношение на COVID ваксините служебният министър заяви, че държавата разполага с достатъчно количество. По-големият интерес е за поставяне на бустерни дози и много малък – за първична имунизация.
Атанасов е жертва на дългата ръка на Пенкова, която го тормозеше в Шумен, не го остави и в София. Вечната Амбър - издигната от ДПС още през 2003 г. за шеф на РЗОК-Шумен, и сега дерибейства благодарение на политическото задкулисие. Целият Делиорман знае колко лекарски кариери е съсипала, колко са медиците смазани от съдебни дела с нея, колко частни практики унищожи. Да не говорим за частната й психиатрична клиника, на която сама привеждаше като шеф на касата хиляди лева печалба. Доказано. Има присъда и какво от това! Настоящият здравен министър се сгромоляса тотално в очите на лекарското съсловие, изпълнявайки схемите на Каката, доведена в НЗОК от Жени Начева. Това е поръчка - много бърза, преди следващия кабинет. Жалко за изпълнителите на това гнусно дело. Омърсихте се преди празника на БЛС.
Това са глупости. Mинистърът постъпи правилно.
А защо ще сменя Илко Гетов този човечец?
ГЕРБ преди да са дошли на власт вече усвояват едни 40 млн. лв. Меджидиев нали си е герберастче.
Какво да направи Атанасов,трябва да е магоьсник за да спре течовете!
Тогава защо се хвана на хорото? Но и нищо не направи освен безмислени участия в конференции и международно хапване.
Атанасов, бягай си на село!