Събота, 21 Декември 2024
14
ноем
7
 

Д-р Маджаров: От задължителните е-рецепти загубиха и пациенти, и лекари, и аптеки

Вторник, 14 Ноември 2023 | 10:43:30
7

От въвеждането на задължителните бели е-рецепти загубиха и пациенти, и лекари, и аптеки. Това заяви пред bTV председателят на УС на БЛС д-р Иван Маджаров. „Загубихме доста нерви в опита да наложим силово нещо, което не е готово. Пълнежът, който т

От въвеждането на задължителните бели е-рецепти загубиха и пациенти, и лекари, и аптеки. Това заяви пред bTV председателят на УС на БЛС д-р Иван Маджаров. „Загубихме доста нерви в опита да наложим силово нещо, което не е готово. Пълнежът, който трябва да обслужва електронната рецепта в НЗИС, е непълен“, заяви той и уточни, че регистрите на системата за съществуващите на пазара медикаменти са непълни, а системата на мобилното приложение е неизчистена.

„Но това са неща, които ще се преодолеят, ако нещо се налага чрез неговото удобство“, коментира д-р Маджаров и подчерта, че всяка нова технология трябва да улеснява, а не да затруднява.

Според председателя на БЛС задължителните е-рецепти не са довели до намаляване недостига на лекарства. Той напомни, че именно през този месец, откакто те са в сила, имаше сигнали за липса на антидиабетни медикаменти. Според д-р Маджаров тази криза е свързана основно с липсата на информация. „Наличието на електронни рецепти не ни даде възможност да оценим правилно ситуацията и спряхме износа на инсулини според някои експерти неоснователно“, каза той.

Д-р Иван Маджаров се спря и на контрола върху отпускането на лекарствата, който според БЛС на практика липсва. „Към настоящия момент 99% от медикаментите с рецепта се предписват на хартия. Ние от БЛС продължаваме да питаме какво се случва в аптеките, как се доказва, че тези медикаменти се отпускат срещу рецепта, как се попълва електронното досие на пациента в аптеката. От там ще ни отговорят, че не е попълнено, защото не е електронно. Всъщност не е така, защо трябва да изнасяме тежестта само при едните? Нека да използваме технологията равностойно – електронно и хартиено при нас, електронно и хартиено и в аптеката, и всеки да си изпълнява задълженията“, призова той.

Председателят на УС на БЛС коментира и последната идея, дошла от МЗ и все още необявена официално, а само през медиите – да се запази и хартиената рецепта, като тя се превръща в електронна в аптеката. Там е мястото това да се случи, посочи д-р Маджаров, а как това ще се осъществи, е технологичен въпрос. Досието на пациента обаче трябва да се попълва от фармацевта в аптеката досежно медикаментите, които са му отпуснати за лечение, отбеляза той.

Д-р Маджаров за пореден път подчерта, че има проблем с липсата на информация за наличието и движението на лекарствата у нас и част от проблема с е-рецептата е фактът, че лекарите нямат такава информация.

Предстоящата среща с премиера, на която ще бъдат обсъдени всички проблеми с е-рецептите, той коментира така: „Надявам се да имаме ползотворни разговори в интерес на всички и основно на пациента, защото ние знаем, че както всички кабинети работят със софтуер, така и над 80-90% от предписанията ще бъдат електронни, но не е нужно да бъдат задължителни“.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
%Ukt

Гост 14.11.2023 17:21:02

Великият Гетов да отива вкъщи и да говори за ваксини по телевизора!

Лекар 14.11.2023 13:24:30

Великият проф. Гетов да каже как ще проследи пътя на лекарствения продукт от влизането му в страната до пациента вместо да дрънка глупости! Не му отива! Повтаря едно и също като папагал, което отново доказва, че нищо не му е ясно!

Гост 14.11.2023 13:13:29

Така е!

пациент 14.11.2023 11:31:22

А идиотията да си крещим ЕГН-тата в аптеката - за нея какво мисли прословутата комисия за защита на личните данни? Хората зад гишето са всякакви - освен фармацевта, там се мотаят и работят и стажанти, и роднини на аптекаря, за хората на опашката да не говорим.

Гост 14.11.2023 17:39:29

Да, защото тъпанарите от ГЕРБ и Промяната да не вЕрваш ГЕРБ2 решиха ,че може да минат без електронна смарт карта на пациента където първо пациентът се легитимира пред лекаря и електронната система, след това там му се 'качват' изследвания, консултации и рецепти . И няма да си декламира егн то ,а ще си подаде тази карта където трябва за да си я чете електронната система. Така е в беля свят (от 40 години в Германия и от 23 години в Естония. Не и в посткомунистическата кочинка българия

Гост 14.11.2023 12:15:33

Напълно ви подкрепям!

Гост 14.11.2023 10:54:50

Напълно прав е!


Всичко за коронавируса
Още новини
В Лион бе открита Академията на СЗО, в нея ще се обучават медици от цял свят
21.12.2024 12:17:40

В Лион бе открита Академията на СЗО, в нея ще се обучават медици от цял свят

В Лион отвори врати Академията на СЗО, съобщи пресслужбата на организацията. Като предоставя ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...