БЛС е засипан с писма от болници, на които с използването на административни похвати не се изплащат средства за дейност. За това алармира пред БНТ председателят на УС на съсловната организация д-р Иван Маджаров.
Според него по този начин НЗОК икономисва средства, които впоследствие ще бъдат върнати в държавния бюджет.
„Използват се множество технически неща, за да не се платят на болниците парите. И се отчита икономия в Касата по този начин. Ние сме засипани с писма от болниците за този административен начин на неплащане на средствата. И колегите не знаят към кого вече да се обърнат“, каза той.
„Когато отмениха в край на април т. нар. добавки за COVID, стремежът от страна на МЗ и МФ беше да намерим такъв механизъм, който да компенсира тези добавки във възнагражденията на лекарите през достатъчно добре осигурени бюджети на болниците и съответно цени. Ние настоявахме цените да бъдат завишени минимум с 30%, успяхме да постигнем 25%. В резултат на което бяха постигнати договорености, че до 30 септември се осигурени средства, които да гарантират на болниците уж тези възнаграждения, а след 30 септември трябва да се отвори резервът, за да продължи същото финансиране.
Какво установяваме сега? Сега установяваме, че в резултат на множество действия, първо, оказахме се ние прави, а не отсрещната страна: 25% средно повишение на цените не доведе до възможността болниците да си получат парите. Има икономии от порядъка на около 130 млн. лв., като извадим надлимитната на някои болници, остават около 90 млн. лв. икономии само за първото деветмесечие. Това са пари, които не са отишли в болниците и те съответно не са успели да повишат заплатите“, коментира д-р Маджаров.
Той припомни, че по закон НЗОК няма право да формира годишни запаси. По думите му тя трябва да изработи механизъм събраните през годината средства като здравноосигурителни вноски да бъдат насочени правилно към изпълнителите, за да осигури своите здравноосигурени граждани. „Няма право да функционира като спестовна каса и да връща здравноосигурителни вноски в бюджета на държавата, както виждаме, че се канят да направят. Нещо повече – със средствата, които ние трябваше да получим до края на август, се канят да увеличат уж бюджетите на болниците до края на годината. Но това означава, че със средства за девет месеца ще платят цялата годишна сметка“, заяви той.
Председателят на БЛС припомни, че според нормативната уредба след 30 септември общественият здравен фонд и съсловната организация на лекарите заедно трябва да изработят механизъм, по който ако има икономии, те да отидат на съответните места. „Това не се прави, умишлено се протака, дори нямаме още покана за среща, няколко пъти сме ги подканвали“, каза той.
В същото време заплатите в 200 болници в страната не са повишени, а резерв има, допълни д-р Маджаров.
„Българския данъкоплатец тази година ще плати приблизително шест милиарда сто и няколко милиона за здравноосигурителни вноски. НЗОК се кани да похарчи за здраве 5 млрд. и 900. Това не са точни цифри, защото не ни ги дават. Постоянно въртят някакви еквилибристики и таблички. Но в края на годината се вижда и се вижда когато се отчетат в парламента“, подчерта председателят на БЛС.
НЗОК: Около 118 млн. лв. е прогнозният остатък от здравноосигурителни плащания
11.10.2022 12:09:37Проф. Салчев: 154 болници са постигнали минималните заплати от 2000 лв. на лекар
10.10.2022 15:58:53 Надежда НеноваД-р Маджаров: Спешно трябва да се приеме методика за разпределянето на средствата от икономиите и резерва на НЗОК
07.10.2022 15:47:35 Надежда Ненова