!
Събота, 23 Ноември 2024
07
дек
1
 

Д-р Маджаров: Електронното здравеопазване ще осветли проблемите, които сега са невидими

Предложението болниците да не бъдат търговски дружества е здравеопазването, в което живяхме преди 30 години

Вторник, 07 Декември 2021 | 10:29:08
1

Не самата идея за клинични пътеки, които съдържат в себе си два компонента – алгоритъм за минимално лечение и алгоритъм за плащане, е лоша, а приложението, което направихме

Не самата идея за клинични пътеки, които съдържат в себе си два компонента – алгоритъм за минимално лечение и алгоритъм за плащане, е лоша, а приложението, което направихме в България. Това каза пред БНТ снощи председателят на БЛС д-р Иван Маджаров по повод предложенията за реформи в здравеопазването, направени по време на преговорите за коалиционно правителство.

„На първо място те не бяха оценени адекватно. На второ място - нямаше достатъчен контрол, нямахме възможност инструментите за контрол, нямахме една електронна система, която да следи това вярно ли е или не е вярно“, уточни д-р Маджаров.

Той беше категоричен, че въвеждането на електронното здравеопазване до голяма степен ще осветли проблемите, които сега са невидими. „Ние нямаме информация. Затова на много места в споразумението между партиите е написано – след анализ, стартиране на анализ, набиране на информация. Защото да реформираш нещо и да го променяш без да имаш достатъчно данни за него, на които да се базират твоите изводи и решения за промяна в една или друга посока, не е добра практика“, каза д-р Маджаров.

Председателят на БЛС подчерта, че трябва се види и какво точно се цели с предложението болниците да не бъдат търговски дружества. „Т.е. от една страна говорим, че ще се плаща с ДСГ или по някакъв друг начин, от друга страна казваме, че няма да е търговско дружество. Тогава на кой ще плащаме? Може би не само болниците, всички ще бъдат нетърговски дружества – и ДКЦ-тата, и общопрактикуващите лекари и аптеките. Това е здравеопазване, в което живяхме преди 30 г.“, каза той.

„Моето мнение е, че трябва на всяко нещо да се знае цената и всеки в нашето общество да знае колко струва и да е готов да го плати – било през здравни вноски, било през лична осигуровка или на момента“, допълни д-р Маджаров.

По повод премахването на доплащанията той уточни, че това ще се случи, когато в системата имаме достатъчно добър контрол върху всички дейности – от посещението на пациента при общопрактикуващия лекар до болницата или до закупуването на рецептата, и когато на България наистина започнем да отделяме повече от 4,5% от БВП за здравеопазване. Той подчерта, че всички останали европейски държави отделят минимум 8,5%, а някои стигат и до 12% от БВП.

Д-р Маджаров коментира и COVID ситуацията в момента. „От може би около две седмици и повече се вижда едно облекчаване на работата на извънболничната помощ. Това обяснява и намаляването на натоварването и в болниците постепенно. Въпреки че няма как да се усети. Защото понякога в болничните отделения има болни, които лежат с повече от 7, 8, 10, 15 дни, някои са от цял месец там. И липсата на новопостъпващи не означава, че веднага олеква работата в отделението. Колегите имат много тежки денонощни дежурства във връзка с такива тежки пациенти, които по един или друг начин за нещастие не оздравяват и продължително време остават на болнично лечение“, каза той.

По отношение на новия вариант на COVID - Омикрон, д-р Маджаров подчерта, че ако се потвърдят данните, че той практически преминава леко, няма защо да се притесняваме, че е по-заразен.

„Рано или късно вирусът търси механизъм, по който неговият колективен разум, защото той е колективен, така се настройва, че да оцелява и да живее със своя гостоприемник, в случая човека. Тоест той няма полза от това да бъде толкова смъртоносен в продължение на много години, че да намалява все повече популацията на човеците, за да няма и къде да се разпространява“, допълни д-р Маджаров.

Председателят на БЛС заяви и че в България не се използват в пъти повече антибиотици, както се твърди. „Аз не съм сигурен, че точно това е вярно, въпреки, че ние постоянно сме заливани с доклади на външни организации. Истината е, че всичко това, което ние знаем, го научаваме от международни конгреси на живо или сега през онлайн срещи. Нашите лекари не са по-малко компетентни от тези, които лекуват и навън. И антибиотичната резистентност и проблема със свръхизползването на антибиотици в световен мащаб съществува навсякъде. Така че аз бих посъветвал по-малко да съветват малка България с назидателни доклади. Защото се оказва, както в случая с ваксинацията, че когато отидохме на среща в Европейския комитет на лекарите и там се коментираше въпроса до каква степен ваксинацията в кои държави и как е развита, и доколко медицинските съсловия се справят добре с това, се оказа, че има държави, които са също на нашето ниво. И някои от тях са дори по-зле. И не бива с лека ръка просто да взимаме един доклад и видите ли България се справя по-зле, българските лекари лекуват по-зле. Не е така“, каза д-р Иван Маджаров.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Mav#

Гост 07.12.2021 20:06:49

Депесарската измет и нейните говорители не разбраха, че в България не се отделят 4,5% от БВП. Отделят се почти 9%. За да няма електронно здравеопазване виновни са пак същите. Чак когато наситят търбисите си, тогава нещата може и да станат европейски - било германски, било холандски.


Всичко за коронавируса
Още новини
Ново дарение от Швейцария получи МБАЛ – Пазарджик
23.11.2024 10:24:46

Ново дарение от Швейцария получи МБАЛ – Пазарджик

За четвърти път в рамките на тази година в МБАЛ – Пазарджик пристигна голямо дарение от Шве ...

Българското научно дружество по имуноонкология вече е член на Европейската ракова организация
22.11.2024 17:56:14

Българското научно дружество по имуноонкология вече е член на Европейската ракова организация

Обучителен курс за общопрактикуващи лекари се проведе в рамките на Четвъртата национална конферен ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...