„По подготовката на нашите предложения за новия рамков договор ние не сме спирали да работим, тъй като още от лятото, а и през целия този 3-годишен период ние непрекъснато получаваме предложения от нашите сдружения по отделните специалности за проблемите, които те срещат в ежедневната си работа. Те са събирани умишлено, за да дойде този момент, в който трябва да се договорят новите условия за работа“. Това казва в интервю за „Фокус“ председателят на УС на БЛС д-р Иван Маджаров.
По думите му тъкмо това е бил поводът съсловната организация да излезе от преговорите, защото от касата нямало желание да се разговаря конструктивно, а се имитирали преговори.
„Сега сме готови с предложения, които да обсъждаме с експертите на Касата. В по-голямата си част от тях сме срещнали разбиране в неформални разговори, тъй като ние дълги години работим с тях, просто те имаха проблем със своето ръководство“, смята д-р Маджаров.
По същество по отношение на това, което БЛС иска да бъде включено в новия Рамков договор, председателят на съсловната организация посочва, че е наложително да бъдат приложени достатъчно ясно и разбрано промените, свързани с дигитализацията, електронизацията в процесите, тъй като преди 3 години такова нещо не е имало. „А знаете, че сега дори Наредбата за единната информационна здравна система (НЗИС) влезна в сила“, припомня д-р Иван Маджаров.
По отношение на работата на самата система пък той изразява надежда политиката, започната миналата година, в която е даден превес на извънболничната помощ, да бъде продължена. „Само така думите, че извънболничната помощ е приоритетна, получават своята пълнота. В противен случай преди това бяхме свидетели само на думи, колко е важно пирамидата да се обърне, как общопрактикуващи и специалисти от извънболничната помощ трябва да получат своето място, а в същото време винаги бюджетът на Касата се гласуваше от парламента с превес за болнична помощ“, коментира шефът на БЛС.
По думите му от извънболничната помощ трябва да се премахне ненужната административна тежест и трябва да се направи така, че лекарите да усетят желание да работят там, за да осигурят необходимите грижи за пациентите без да се налага да влизат в болница. „Това е най-важното в следващите 3 години, защото това, което наблюдаваме, е, че в първичната извънболнична помощ и в специализираната сме изправени пред катастрофа. В първичната помощ над 70-80% от лекарите са над 50-годишна възраст, над 40% от тях са в пенсионна възраст, и ако ние в следващите години, включително и през този рамков договор, не предприемем мерки, само след такъв период, между 3 и 5 години, ще изпаднем в състояние, в което цели територии, цели региони от страната няма да имат нито един общопрактикуващ лекар по физиологични причини, просто защото животът ще е направил така, че те няма да могат да работят“, за пореден път предупреждава д-р Маджаров.
Според него вариантът дадена медицинска дейност да стане привлекателна е чрез стимули. „Както преди години, когато за първи път се въвеждаше тази система, тогавашното управление на държавата изплати и даде възможност на тези, които решат да работят като общопрактикуващи, да оборудват кабинети със солидни за тогавашното време суми, и осигури тогавашните 4200-4300 общопрактикуващи за цялата страна, така и сегашното управление, който и да управлява държавата, ще трябва да вземе това политическо решение и да осигури стимули за лекарите и медицинските сестри да работят в системата на извънболничната помощ“, отбелязва той.
Председателят на УС на БЛС информира още, че още в сряда ще се проведе среща между представители на съсловната организация и новото ръководство на НЗОК. „Предполагам, че ще направим реален график, с който да започнем още от следващата седмица. Задачата, която си поставяме ние, надявам се и НЗОК да виждат по този начин графика, преди приемането на бюджета да сме готови с готов рамков договор в текстовата част и да очакваме само бюджета на държавата, за да допълним този рамков договор и с цените и обемите, съобразени с гласуваните средства от парламента, за да може веднага след това да се подпише този рамков договор, ако е одобрен от двете страни, разбира се“, казва още д-р Иван Маджаров.
БЛС благодари на парламента за освобождаването на проф. Салчев
13.01.2023 16:42:53Парламентът освободи проф. Петко Салчев като управител на НЗОК (Обновена)
13.01.2023 13:26:54 Ирина ПекареваНС на БЛС иска предсрочно прекратяване на правомощията на управителя на НЗОК проф. Салчев
18.12.2022 11:19:47