Преместването на спешен пациент е определено като основна професионална компетентност и при изпълнение на своите мисии, екипите за спешна медицинска помощ са длъжни да използват всички налични възможности за транспорт на пациента до болница, а в случай на възникнал проблем, включително и с транспортирането на пациента от дома му до линейката, да потърсят помощ чрез районната координационна централа (РКЦ).
Това казва служебният здравен министър д-р Галя Кондева в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Иван Белчев относно процедурата по транспортиране на трудноподвижни и тежкоболни пациенти.
По думите на министъра линейките са оборудвани със сгъваема носилка тип „столче" с плъзгачи, чрез която медицинският екип може да пренесе трудноподвижен пациент до специализирания автомобил.
„При получаване на повикване в ЦСМП за оказване на спешна медицинска помощ на заболели и/или пострадали лица, се извършва телефонен триаж и на адреса се изпраща мобилен спешен екип. Екипите са оборудвани с необходимите лекарствени продукти и медицински изделия, с оглед овладяване на внезапно настъпило състояние и с цел съхраняване здравето и живота на пациента и поддържане виталните функции на организма, доколкото същото е възможно“, казва още д-р Кондева.
Кондева, ние не сме носачи.