В нормативната уредба са обхванати всички възможни хипотези за издаване на решение на ТЕЛК/ НЕЛК, по начин, гарантиращ правата и интересите на лицата с увреждания в процеса по извършване на медицинска експертиза.
Това казва служебният здравен министър д-р Галя Кондева в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Божидар Божанов относно кръга на случаите, в които се получава безсрочно решение на ТЕЛК, както и дали това се случва по подразбиране или има нужда пациентът да посочи изрично, че иска да му бъде издадено такова решение.
По думите й отговорът на този въпрос се съдържа в правната уредба, регулираща процеса по извършване на медицинската експертиза, както и дейността на органите, които я осъществяват.
„Условно могат да бъдат обособени две групи лица, при които срокът в експертните решения на ТЕЛК (ЕР на ТЕЛК) се определя пожизнено. Първата група са лицата, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст и които не упражняват труд. В Закона за здравето е регламентирано, че видът и степента на увреждане на тези лица се определят пожизнено. Преосвидетелстването им може да се извърши по тяхно искане (обикновено в случаите, когато тяхното здравословно състояние се влоши и се наложи те отново да преминат на освидетелстване от органите на медицинската експертиза) или по искане на контролните органи на медицинската експертиза.
Втората група лица са тези, при които пожизненият срок в експертните решения се определя на друго основание – характера на увреждането, динамиката на неговото развитие и възможностите за възстановяване на работоспособността. На този принцип се определя срокът на решението за степента на трайно намалена работоспособност и при множествени увреждания, част от които са дефинитивни, а други не. В тези случаи срокът на инвалидността е от една до три години“, казва министърът.
Д-р Кондева информира, че при дефинитивни състояния, при които няма възможност за пълно или частично възстановяване на работоспособността, степента на трайно намалена работоспособност се определя пожизнено.
„В случаите с множествени увреждания, някои от които не са дефинитивни, се допуска изключение, когато лицето иска да бъде освидетелствано/ преосвидетелствано само по отношение на тези от тях, които са дефинитивни. При тези условия органът на медицинската експертиза определя пожизнен срок на инвалидност. От тази възможност се ползват всички лица, при които състоянията, които не са дефинитивни, нямат съществено значение при формиране на крайната оценка на трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане. Както при първата група лица с пожизнен срок и тук преосвидетелстване може да се извърши по искане на лицата или по искане на контролните органи на медицинската експертиза“, допълва здравният министър.