!
Неделя, 08 Септември 2024
27
февр
7
 

Д-р Колчаков: Делът от БВП за здраве трябва да се увеличи двойно у нас

Понеделник, 27 Февруари 2023 | 10:12:23
7

Големият порок в България е, че не изграждаме изцяло проектите. Това каза в интервю за БГНЕС анестезиологът от УМБАЛ „Софиямед“ д-р Иван Колчаков. „В България непрекъснато се говори за здравна реформа, най-радикалната промяна

Големият порок в България е, че не изграждаме изцяло проектите. Това каза в интервю за БГНЕС анестезиологът от УМБАЛ „Софиямед“ д-р Иван Колчаков.

„В България непрекъснато се говори за здравна реформа, най-радикалната промяна се е случила преди 25 години, когато държавите от Централна и Източна Европа, които бяха част от съветската система на здравеопазване „Семашко“, я смениха с континентално-европейския модел „Бисмарк“. Здравната система е направена така, че всички важни закони са приети, въпросът е, че темпът на изграждане на системата не е завършен дори за 25 години, това е много парадоксално“, уточни той.

Д-р Колчаков припомни, че когато е започнато изграждането на параметрите на новата система е решено в България здравната вноска да е 12%1 с 1% по-ниска от здравната вноска за осигуряване в Германия. „Тъй като винаги има политическа конюнктура, тогава СДС и ръководството са решили, че това ще е много голямо натоварване и за гражданите, и за бизнеса, и най-напред ще бъде въведена 6-процентна вноска за извънболничната сфера, след това три години поред тя ще се вдига с 2%, за да може да стане 12% постепенно. От 2001 г. досега здравната вноска се повиши само с 2%. Това беше по време на Тройната коалиция. Министър-председател беше Сергей Станишев. И днес здравната вноска в България е 8%, докато в Германия е 16%“, подчерта той.

Според него у нас не можем да достигнем и 5% пари за здраве годишно от Брутния вътрешен продукт (БВП), докато средният процент средства за здравеопазване в ЕС се движат между 9 и 10%, като в Германия е над 10%, в САЩ – над 17%.

„Процентите невинаги се разбират, макар че те са парче от националното богатство, което се създава, и дават приоритета на живота и здравето спрямо всички други политики, т.е. в България приоритетът е двойно по-малък, отколкото в ЕС. Какъв е крайният резултат – най-бързо умиращата нация в света. Когато превърнем относителния дял или процента в реални пари, годишно на един българин се полагат от Здравната каса и Бюджета на Министерство на здравеопазването (МЗ) около 500 евро, докато в ЕС средно е между 4 500 и 5 000 евро“, каза д-р Колчаков.

По думите му когато има 8 – 10 пъти по-малко пари за здравеопазване, означава, че имаме по-малко пари за сгради, оборудване, консумативи, материали, апаратура, лекарства, ток, вода. Д-р Колчаков беше категоричен, че това е крайно неприемливо, особено когато се каже, че няма пари за здравеопазване, когато всички други цени са европейски – горивата, хлябът, сиренето, кашкавалът, а напоследък се вижда, че съпоставяйки цените, в Германия, Дания, Нидерландия те са по-ниски от тези в България.

„България има потенциал и възможности да направи стъпки, които са съвсем нормални и реални и нещата да бъдат коренно различни, без да се пренапрягат, т.е. ако България започне да заделя за здраве и за живот процент от БВП колкото адекватния европейски, ние веднага ще имаме два пъти повече пари. Това е отговорността на държавата – да създава приоритети, защото здравето е по-важно от всичко друго, за което се отделят пари, като например полиция, сигурност, подслушвания. В България ние очакваме да дойдат отговорни хора, които да направят приоритети, така че да бъдат равни и съпоставими с европейските като параметри, като проценти. Разбира се, ние не можем да очакваме същите финансови стандарти като западните страни, но трябва да се правят крачки, които са възможни. Ние очакваме и бихме препоръчали това да се прави от новия парламент и от бъдещото правителство“, заключи анестезиологът.

Цялото интервю с д-р Колчаков може да видите тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
m72H

Elf 06.03.2023 12:56:54

Kolchakov,ti si sluga na Tikov ,Dogan i RuZZia ,pomagach v iztochvaneto na Balgaria.Otdavna trabvashe da si v Zatvor.Kak go chetete tova nnishtojestvo deto kaza za bitoto s jumruci karmache-,,Niama losha reklama,,.Hora li ste vaobshte ?

Гост 27.02.2023 13:24:50

Те американците неслучайно не искат т.н солидарна здравна система Защото не искат да плащат и за някакви отпадъци лежащи под моста, които имат пари за наркотици, но не и да се самоосигуряват здравно. И тази тук здравна система е лъжливо солидарна ,един куп лежат на нея а никой реално не плаща така,че да функционира адекватно и разходите за здравното обслужване наистина да се покриват. Особено за такива дупки като България ,които тотално нищо не им е подредено европейско ,а политическата класа блъфира за сметка на лекарите.

Гост 27.02.2023 12:26:39

Да, затова промените трябва да са комплексни. Но, че здравната вноска трябва да се повиши и да се въведе доплащане там,където сумите заплащани от НЗОК не покриват цялата себестойност, е безалтернативно и задължително.

чукча 27.02.2023 11:37:05

Повишаването на вноската ще натовари единствено и само редовните 1,5млн. платци и работодателите. Оставащите 5 млн. , осигурявани уж от държавата, ще лежат не техен гръб. А близо

Гост 27.02.2023 11:08:32

Всичко казано е точно така и тези, които са кандидати за властта го знаят. Но какво от това? Факт е, че 25 години не само, че не си мръдват пръста, но водят системата към регрес. Необходим е мощен обществен натиск, за да се завърши здравната реформа и нещата да се нормализират.

Гост 27.02.2023 10:59:14

Процента здравна вноска е пълна спекулация и не работи за реалното заплащане на лекаря. Чудно е че има едни такива, които са толкова зле с математиката. Защото едно е 12% в България при средна заплата 1200лв друго е с в Германия СТОЙНОСТТА 12% набирана върху средно 3000 евро (6000лв) Тук по работещо е ОФИЦИАЛНО ДОПЛАЩАНЕ за този който ползва здравни услуги. А не повишаване на вноската ,която отива в политическата класа на власт, не при работещия лекар

В края на уродливия ни ПСЕВДОпреход 27.02.2023 12:55:54

Безкрайно точно!


Всичко за коронавируса
Още новини
Нови случаи на западнонилска треска у нас
07.09.2024 09:52:48

Нови случаи на западнонилска треска у нас

Нови три случая на западнонилска треска у нас. Така от началото на годината случаите са общо шест ...

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?
06.09.2024 11:10:00

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?

Може ли личният Ви лекар да Ви издаде дистанционно електронно направление за преглед при специали ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...