!
Неделя, 30 Юни 2024
28
юни
2
 

Д-р Кателиева: Ако имахме възможност за експресна диагностика, приемът на спешни пациенти щеше да е по-бърз и лесен

У нас в липсват устройства за спешна диагностика, не се финансира въвеждането им, обясни тя

Петък, 28 Юни 2024 | 10:59:17
2

Ако имаше възможност за експресна диагностика още в линейките и спешните отделения, нуждаещите се пациенти много по-бързо щяха да бъдат приемани за болнично лечение. Това каза пред БНР председателката на Националната асоциация на работещите в спешната

Ако имаше възможност за експресна диагностика още в линейките и спешните отделения, нуждаещите се пациенти много по-бързо щяха да бъдат приемани за болнично лечение. Това каза пред БНР председателката на Националната асоциация на работещите в спешната помощ д-р Десислава Кателиева.

Тя обясни, че у нас в спешните структури няма устройства за спешна диагностика и това силно забавя работата на екипите, защото те трябва да чакат резултатите от изследванията на пациента, които се изработват в общата болнична лаборатория. Докато в развитите страни в условията на спешност такива устройства могат да използват и медицински сестри и парамедици.

„За 15 минути можеш да си изясниш пациент, който не ти е ясен. Можеш да го придвижиш до катетеризационна лаборатория и до кардиологично отделение, където да го приемат и да продължат изследванията му. Това е смисълът на експресната диагностика – да скъсява времето. В спешното отделение чакаш централната лаборатория. Това може да помогне на пациентите с най-висок риск – със заболяване на кръвообращението“, каза лекарката.

Д-р Кателиева посочи още, че когато има съмнение за инсулт, това, което може да се направи, е пациентът да бъде транспортиран до болнично заведение, което разполага със скенер. Важно е да се изследва и показателят INR, който отразява състоянието на кръвосъсирването, и ако INR е над определени стойности, не може да се пристъпи към фибринолиза, независимо че става въпрос за инсулт.

Тези устройства не се използват у нас, защото не се реимбурсират и няма как да се финансира въвеждането им, обясни д-р Кателиева.

За сравнение тя посочи други страни, в които и парамедиците разполагат с устройства за изследване на важни показатели като тропонин например още при първото посещение на спешен адрес и в зависимост от резултата, те вземат решение за по-нататъшния път на пациента.

Според д-р Кателиева друга слабост на системата е, че няма информация за свободните легла в реално време, тъй като тя се подава в 8 ч. сутринта и в 20 ч. вечерта, а през целия ден ситуацията се променя динамично и няма гаранция, че веднъж подадена, бройката се запазва през деня, тъй като постоянно идват нови пациенти, които остават на лечение. 

Тя също така предупреди, че не препоръчва човек в спешно състояние да бъде разкарван от близките със собствен транспорт от болница в болница, а посъветва да се потърси помощ в най-близкото лечебно заведение, което може да извика спешен екип по преценка според състоянието му.  

  



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Wc5h

Valkodav 28.06.2024 11:46:16

OT ДНЕС със заповед на министерката: ХLIII. ЕКСПЕРТЕН СЪВЕТ ПО МЕДИЦИНСКАТА СПЕЦИАЛНОСТ "СПЕШНА МЕДИЦИНА" д-р Георги Гелев Главен координатор Спешна медицина ЦСМП - София, д-р Ана Николова Член Спешна медицина МБАЛ "Св. Анна" АД, д-р Николай Хубанов Член Спешна медицина УМБАЛ "Александровска" ЕАД, НЕКА ТИЯ "ЛИДЕРИ "спешни медици"ДА СЕ САМОСЕЗИРАТ ПО ВЪПРОСА! СРАМ, СРАМ, СРАМ.........

Tinka 28.06.2024 11:30:42

Изискването за наличие на апаратура за експресна лабораторна диагностика във всяко Спешно отделениe е заложено в стандарта по "Спешна медицина". КОЙ не го изпълнява?


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Божидар Маринов: Съдбата помага на смелите и в медицината
30.06.2024 10:03:40 Невена Попова

Д-р Божидар Маринов: Съдбата помага на смелите и в медицината

Д-р Божидар Маринов е завършил средното си образование в Първа езикова гимназия във Варна пре ...

Д-р Мариета Матева:  Пътят на пациента до диагнозата
29.06.2024 12:04:17 Невена Попова

Д-р Мариета Матева: Пътят на пациента до диагнозата "склеродермия" си остава дълъг и труден

Д-р Мариета Матева – Младенова е специалист по образна диагностика в УМБАЛ „Алекс ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...