Общинските лечебни заведения в Пловдив работят в тотална изолация едно от друго и в пълна отдалеченост от самата община. Това заяви пред БНР директорът на Дирекция „Здравеопазване“ в Община Пловдив д-р Калин Калинов след среща с управители при кмета на града Здравко Димитров, посветена на създаването на Стратегия за развитие на общинското здравеопазване в града.
По думите на д-р Калинов фактът, че тази тежка изолираност говори за невъзможността да бъде постигнат синхрон, а това, от своя страна е причина за изразходването на много средства за дублиращи дейности, за непълноценно функциониране на цели структури и в същото време – за търсене на услуги от частния сектор. Той даде пример с едно от пловдивските ДКЦ.та, което разполага със съвременна и добре оборудвана микробиологична и паразитологична лаборатория, която обаче не работи ефективно. Независимо от добрата транспортна връзка с други три ДКЦ-та, те не изпращат материалите си за тези изследвания в нея, а имат сключени договори с външни лаборатории, обясни д-р Калинов.
Липсата на синхрон и взаимодействие ще бъде преодолян след приключване на цялостния финансов и медицински одит и анализ на ситуацията, което ще се случи след около месец, обеща директорът на Дирекция „Здравеопазване“.
Общинските и държавни здравни заведения са гръбнакът за здравеопазването, няма необходимост в краткосрочен или дългосрочен план да се върви към приватизация, категоричен бе д-р Калинов. По думите му е възможно някога да се мисли за концесиониране на някои от тях, но е важно да не допусне излизане от системата на общинското здравеопазване, защото то е в услуги на гражданите на Пловдив и трябва да бъде достъпно, ефективно и ефикасно. Ако възникне някакво необходимост от промяна, то тя ще бъде предмет на публично обсъждане, каза той.
Не предстои сливане на двете градски болници – „Св.Пантелеймон“ и „Св.Мина“, защото тяхното състояние е много различно, стана ясно още от думите му. Първата е в стабилно финансово състояние, а „Св.Мина“ продължава да има проблеми, които са натрупани във времето и кризата се е задълбочавала. Според д-р Калинов не е имало визия, а и желание за промени, което означава, че се търси вариант не за механично обединение и сливане, а за оптимизиране на дейността им.
Сградата на бившата първа градска болница настояща МБАЛ Св. Мина е строена преди девети девети 44 за "Трудова борса"
Никой не иска да приватизира тези морално остарели сгради, дето ремонта им е по-скъп от това да построиш нова болница.Целта е общинските болници да фалират и да се закрият. Има достатъчно частни + УМБАЛ. Въпросът е,че ако няма общинско здравеопазване за какъв чеп(извинете!)тогава ще е Дирекция Здравеопазване , ведно с началника и всичката там администрация?Ще отпадне още една общинска хранилка също. А относно изпращане на проби за изследвания във външни лаборатории-изненадан съм,че директорът на Дирекция „Здравеопазване“ в Община Пловдив не знае защо. Мога да дам жокер- КОМИСИОННА за всяка изпратена проба, например.
Частните болници са пет пъти повече.
Приватизация на здравни заведения е мръсна дума за комунягите и техните изчадия.
Точно. Само ,че тези болшевики ще бъдат принудени да приватизират сектора. Просто няма да има кой да им подгъзува за смешни пари като сега останалите още да работят лекари в БОЙКОмунистическа България. А много е възможно и за частни здравни заведения близките години да няма персонал.
Когато дойде време за безизходна приватизация , няма да има кой да купува тези конюшни . Хубавото е , когато се самозакопаваме , го правим до край .
Когато дойде време за приватизация, бъдете сигурни, че СОБСТВЕНИЦИ на сградите ПАК ще бъдат ВЕРНИТЕ ПАРТИЙНИ ДРОГАРИ МУТРИ, ЛЮБОВНИЦИТЕ ИМ И МЕТРЕСИТЕ ИМ! За обикновените лекари ще остане "привлекателното" предложение да работят...на "поносим" НАЕМ! (с "промоция") Помнете ми думата! 30-01-2020 година Пловдив, България, Европа (все още)