Понеделник, 23 Декември 2024
15
окт
 

Д-р Инджов, УМБАЛ „Лозенец“: Навременната диагностика и лечение могат да спасят зрението

Вторник, 15 Октомври 2024 | 12:16:51


Д-р Иво Инджов завършва Медицински университет – София през 2016 г. Още като студент проявява интерес към офталмологията и започва да работи като доброволец в Очно отделение на УМБАЛ Аджъбадем Сити клиник – Токуда, къде

Д-р Иво Инджов завършва Медицински университет – София през 2016 г.

Още като студент проявява интерес към офталмологията и започва да работи като доброволец в Очно отделение на УМБАЛ Аджъбадем Сити клиник – Токуда, където по-късно специализира. Взема специалност през 2020 г., след което след спечелен конкурс започва работа като лекар и асистент към Медицински университет – София към базата на Очна клиника в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ”.  Специализира хирургия на преден и заден очен сегмент в Университетска болница Антверпен, Белгия. Редовно участва в научни конгреси и конференции. Член на European Society Of Cataract & Refractive Surgeons, Българско Дружество по Офталмология, European Society of Ophthalmology и др. Професионалните му интереси са насочени към оперативно лечение на катаракта, глаукома, както и възпалителни и съдови заболявания на ретината.

Д-р Иво Инджов е началник отделение по очни болести към УМБАЛ „Лозенец“

Д-р Инджов, днес отбелязваме Международния ден на незрящите хора. Може ли да ни разкажете повече за значението на този ден?

Международният ден на белия бастун, отбелязван на 15 октомври, е важна инициатива за повишаване на осведомеността относно проблемите и предизвикателствата, с които се сблъскват хората със зрителни увреждания. Този ден ни напомня колко е важно да подкрепяме незрящите хора и да работим за осигуряване на равни възможности за тях в обществото. Освен това, той поставя акцент върху превенцията и ранната диагностика на очни заболявания, които могат да доведат до загуба на зрение.

Какви са най-честите причини за загуба на зрение и слепота?

Най-честите причини за загуба на зрение и слепота включват заболявания като катаракта, глаукома, диабетна ретинопатия и свързана с възрастта макулна дегенерация. Катарактата е основната причина за предотвратима слепота в световен мащаб и обикновено може да бъде коригирана чрез хирургична намеса. Глаукомата, от друга страна, води до постепенно увреждане на зрителния нерв и изисква редовен мониторинг и лечение. Диабетната ретинопатия е усложнение в следствие на захарния диабет, което засяга кръвоносните съдове в ретината, а макулната дегенерация е свързана с възрастта и се среща по-често при по-възрастни хора.

Какви превантивни мерки могат да се предприемат за предотвратяване на зрителни увреждания?

Превенцията на зрителните увреждания изисква редовни профилактични прегледи при офталмолог, особено за хора над 40-годишна възраст, хора с фамилна обремененост или страдащи от заболявания като диабет. Контролът върху хроничните заболявания като диабет и хипертония също е от съществено значение. За хората с висок риск от очни заболявания е препоръчително да извършват ежегодни очни прегледи, дори и да нямат оплаквания. Ранното откриване на заболяванията може значително да подобри шансовете за успешно лечение и да предотврати сериозни увреждания. В УМБАЛ „Лозенец“ разполагаме с изключителни висококвалифицирани специалисти и апелирам към пациентите да запишат час за консултация с тях и да им се доверят.

Какви съвременни методи за лечение на очни заболявания се прилагат днес?

Съвременната медицина разполага с разнообразни методи за диагностика и лечение на очни заболявания. Лазерната терапия, инжекциите с медикаменти в окото и хирургичните интервенции са сред най-често използваните методи за лечение на заболявания като диабетна ретинопатия и макулна дегенерация. При глаукома, в зависимост от тежестта на състоянието, лечението може да включва капки за очи, лазерни процедури или хирургия. Катарактата обикновено се лекува чрез хирургично отстраняване на помътнялата леща и замяната ѝ с изкуствена.

Какъв е Вашият съвет към хората по повод Международния ден белия бастун?

Бих посъветвал всички да се грижат за зрението си и да посещават офталмолог редовно. Очното здраве често се пренебрегва, но навременната диагностика и лечение могат да спасят зрението. Този ден е и възможност да покажем солидарност и разбиране към хората със зрителни увреждания и да подкрепим инициативи, насочени към подобряване на тяхното качество на живот.

Благодаря Ви за отделеното време и ценните съвети, д-р Инджов!

Благодаря и аз! Надявам се, че с повече информираност и грижа за здравето ще успеем да намалим броя на случаите на предотвратима слепота и да осигурим по-добро бъдеще за всички.

***

За консултация с д-р Инджов, запишете час на 02/96 07 682.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
p9P%


Всичко за коронавируса
Още новини
15-годишно момиче се нуждае от помощ за възстановяването си
23.12.2024 17:23:45

15-годишно момиче се нуждае от помощ за възстановяването си

Състезателка по самбо остава парализирана след падане на състезание, нуждае се от помощ, съобщава ...

Намаляване на бюрокрацията и ускоряване на процедурите за пускане лекарства на пазара обмислят здравните министри от ЕС
23.12.2024 16:39:00

Намаляване на бюрокрацията и ускоряване на процедурите за пускане лекарства на пазара обмислят здравните министри от ЕС

Министерският съвет одобри резултатите от редовно заседание на Съвета на Европейския съюз по зает ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...