Основната задача след всеки такъв нещастен случай трябва да бъде да извлечем поуките, да намерим причините, за да се избягва в бъдеще. Да търсиш изкупителна жертва или да предизвикваш лов на вещици в цялото съсловие не е продуктивно за никого. Това каза председателят на БЛС д-р Иван Маджаров пред БНР вчера по повод отстраняването на директори на три големи столични болници, докато се изяснят обстоятелствата около смъртта на тригодишния Александър и вълната от негативни коментари по случая в медиите и социалните мрежи.
„Призовавам за малко повече смирение във всички нас. Всички сме пациенти, или сме били с близки, които са пациенти и сме гледали с надежда в очите на лекаря, за да очакваме, че той ще помогне на нашия близък или на самите нас. В крайна сметка науката не е всесилна, все още продължават да загиват и да умират хора по света. Твърденията, че в 21 век не може да се случи да почине някой от пневмония, за съжаление не са верни.
Лекарите бихме искали нашите пациенти да оздравяват, но това е съвместен процес,
процес на доверие между лекаря и пациента и само тогава може да разчитаме на успех“, каза той.
По думите клиничните пътеки са били демонизирани през годините, а са създадени като алгоритъм, който да гарантира един път на лечение, диагностичен и лечебен на пациента, когато е влязъл в болница. „Обществото смята, че заплащането през клинични пътеки е порочно. Всъщност това е един алгоритъм, който трябва да бъде спазен, когато пациентът попадне в болница. Друг е въпросът, че не бяха въведени механизми за следене на качеството и за контрол и това доведе до опорочаване на идеята“, каза д-р Маджаров.
Той подчерта, че е факт, че общинските и областните болници са тези, които изпитват най-големи затруднения да реализират приходи по клинични пътеки. „Тези болници са създадени във време, в което самата структура на населението на държавата е била съвсем друга. Те не могат и не бива да съществуват в този си вид, в който са създадени тогава. Една огромна част от населението в България е живеела преди 50-60 години в тези населени места, сега ги няма. Затова изпитват трудности, когато трябва да съществуват като такива, каквито са създадени тогава. Искам обаче да напомня за онези времена, в които се заплащаше не за свършена работа, а само за това, че съществуваш като структура. Не бива да забравяме, че
тогава самото качество на здравеопазване също не беше на високо ниво,
макар да имаме носталгични спомени за него. Сега се прилагат доста по-съвременни методи на лечение“, уточни председателят на БЛС.
Д-р Маджаров заяви, че цената на клиничните пътеки трябва задължително да бъде увеличена, защото не са били повишавани в продължение на 7-8 години. „За тези 7-8 години нито една от услугите в България не е останала на същата цена, да не говорим за минималната и средната работна заплата. При това положение разбира се, че ще наблюдаваме фалиращи болници и болници, които да оцелеят изобщо на пазара трябва да се стремят да приемат повече и повече. Не бива да смятаме, че може толкова дълго време някой да съществува с цени още 8-9 години и да очакваме качествено здравеопазване и добри резултати. Затова казвам, че от тук нататък няма никакви условия за повишаване на броя на хоспитализациите, няма повишение на броя на населението, няма нови болници, няма изобщо нови участници в системата на здравеопазване, за да налагаме все повече и повече приети пациенти. Напротив, трябва да се опитаме да насочим средствата, накъдето е необходимо. Всяка година има увеличение на бюджета на НЗОК и когато то отива само за бройки, всъщност не допринася за качеството. Затова настояваме цените на клиничните пътеки да бъдат повишени значително, за да могат да съществуват и колегите лекари и специалистите по здравни грижи, както и самите лечебни заведения“, допълни още той и уточни, че трябва да започне да се възстановява справедливостта в съотношението между отделните специалности и отделните диагнози. „Ние се опитваме тази година
да поставим началото на края на лобизма
и дано да успеем, защото лобизмът води само до противопоставяне вътре в съсловието между отделните колеги и пречи да бъдем едно цяло като система на здравеопазване“, каза д-р Маджаров.
По отношение на доплащането от пациентите председателят на БЛС заяви, че над 50% от недостига е доплащане за лекарства. „Освен това у нас безплатно е евтиното. Безплатно е да посетиш лекар или дейност, която струва 5 лева и знаете, че повдигнахме въпроса с потребителската такса при педиатрите и се получи много остра реакция. Всъщност в много от европейските държави се прилага точно тази система, - поносимо за населението минимално доплащане, както е примерно в България между 1, 2, 3 или 5 лева и никакво доплащане в скъпия сегмент. Не е страшно да се доплати 1 лев, страшното е, когато влезеш в болницата и те накарат да намериш отнякъде 10 хиляди лева. За прегледи и изследвания в извънболничната помощ, които на пациента биха стрували 2-5 лева, отиват стотици милиони, които биха били по-добре използвани, ако се насочат да платят нещо скъпо. Да не заплащаме в момента, в който сме най-уязвими, такива огромни суми, да не се налага изобщо да се говори за доплащане в болницата“, уточни д-р Иван Маджаров.
Той отново припомни, че проследяването на качеството може да стане с въвеждането на електронното досие на пациента и Единната информационна система. Така ще може да се прави както анализ на здравеопазването, така и на отделния пациент, когато влезе в болница, за да се види целия път, който е преминал, от неговия личен лекар, през специализираната помощ до болничното лечебно заведение, с какви показатели е влязъл и с какви е напуснал болницата. „Така че, много работа има да се свърши още и тя не е свързана с лов на вещици или обвиняване на един или на друг, това губи ценно време и енергия на обществото. Ние всички трябва да се обединим около една единна стратегия за развитие и тя трябва да бъде минимум 15-годишна и не трябва да зависи от това кой е на власт. Рано или късно трябва да се случи,
иначе ще настъпи крах“,
каза д-р Маджаров.
По отношението на проблема с болничните листове той беше категоричен, че лекарите не трябва да бъдат намесвани. „Лекарят няма никакво отношение към контрола след издаването на болнични. Лекарят няма отношение и към това, защо идва даден пациент при него, той идва с оплакване. Ние разбира се преглеждайки го, установявайки, че той има заболяване в момента, издаваме болничен лист. Да не говорим за случаите, в които огромна бройка от населението, от гражданите на България, заплашват, буквално заплашват своите лекари – „Ако не ми дадете болничен, аз ще се отпиша от вас...”. И отново изкупителната жертва е лекаря. Затова казвам, ако чак толкова много пречат лекарите на системата на осигуряване в България нека не издаваме болнични. Тема за болничните и общопрактикуващите лекари и специалисти от извънболничната помощ дойде твърде в повече“, заяви д-р Иван Маджаров.
БЛС предлага със 100% да се увеличи цената за вродени лицеви малформации
15.11.2019 17:35:26 Надежда НеноваВижте предложенията на БЛС за цените на клиничните пътеки
13.11.2019 17:01:50Предлагаме да се намалят с минимум 10% прогнозните хоспитализации за 2020 г.
12.11.2019 17:20:13 Надежда Ненова