Сряда, 01 Януари 2025
29
дек
3
 

Д-р Елена Николова: Най-хубавото е, че при нас пациентът се събира в едната ти ръка и можеш да го прегърнеш

Неделя, 29 Декември 2024 | 10:40:44 Невена Попова
3

Д-р Елена Николова е завършила медицина в МУ - София през 2018 г. След дипломирането си започва работа в Клиниката по неонатология в СБАЛ ДБ "Проф. Иван Митев". От май 2019 г. е специализант в същата клиника, а от декември - докторант в Катедрата п
      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Елена Николова е завършила медицина в МУ - София през 2018 г. След дипломирането си започва работа в Клиниката по неонатология в СБАЛ ДБ "Проф. Иван Митев". От май 2019 г. е специализант в същата клиника, а от декември - докторант в Катедрата по педиатрия на Медицинския факултет при МУ - София. Научните и интереси са насочени към заболяванията на детето в неонаталния и кърмаческия период, както и към проблемите в детската нефрология.

Д-р Николова, как избрахте неонатологията за своя професионална съдба?

Истината е, че неонатологията ме избра още преди да започна да уча медицина. В един горещ ден в края на юли моят брат се роди преждевременно в 32 гестационна седмица. с тегло 1330 г. Тогава бях само на 13 години и си обещах, че ако това бебе оцелее ще направя всичко възможно да участвам в спасяването на човешки животи. Това беше моментът, в който се прокрадна мечтата за лекарската професия. А след това по време на студентските си години имах огромния късмет да попадна в СБАЛ по детски болести, където първоначално работех като здравен асистент в Клиника по детска нефрология. И сякаш бе предначертано - когато се дипломирах, имаше места за специализанти само в Клиника по неонатология. И така започна моето приключение в интензивната работа с новородени от цялата страна.

Специалността е изключително привлекателна за мен със съчетанието между интензивна работа и работа с деца. Изисква изключително солидни теоретични знания и понякога неимоверна прецизност и техничност.

А най-хубавото е, че при нас пациентът се събира в едната ти ръка и можеш да го прегърнеш. Така че пожелавам си повече млади колеги да се очароват от нея.

Кои специфични теми и проблеми от специалността представляват особен интерес за Вас?

За мен голям интерес представлява бъбречната патология на новороденото и в частност продължителната бъбречно-заместителна терапия - вид диализно лечение при бебета с тегло над 2 килограма, които се борят се с остро бъбречно увреждане от различни причини. Представлява голямо предизвикателство, поради малкото общо количество кръв, с което разполагат нашите пациенти. Изключително съм благодарна, че имаме възможността да прилагаме такова лечение, отговарящо на световните и европейски стандартни.

Кои, по Ваше мнение са най-важните постижения на съвременната неонатология?

Напредъкът на техниката за обдишване и мониторинг на недоносените безспорно подобрява възстановяването им. Също така методите за неинвазивно приложение на сърфактант имат големи успехи в някои болници. Напредъкът на ултразвуковите технологии и повишаване на компетенцията на неонатолозите за интерпретацията им също не са за подценяване.

Какви стъпки е необходимо да се предприемат, за да стане неонатологията привлекателна за повече млади лекари?

За да има устойчиво развитие на специалността е необходимо на младите колеги да им бъде показано какво представлява работата в неонатологично отделение и родилна зала - да видят магията на началото на живота. Това лично за мен например е много вдъхновяващо. Преди влизане в родилна зала винаги се вълнувам, защото знам, че за семейството денят и часът на появата на детето им е много специален момент.

Освен това финансовото стимулиране на младите колеги, избиращи дефицитни специалности трябва да е налице. Както и предоставянето на възможности за непрекъснато повишаване на знанията им чрез курсове, конференции и участие в научни публикации.

Също така ясно оповестяване на наличните свободни места за специализация би привлякло повече кандидати. На мнение съм, че който има желание за определена специалност, трябва да прекара поне няколко дежурства в съответното отделение, за да почувства наистина дали това е работата за него.

Кое е най-трудното в общуването с родителите на недоносените деца?

В началото е трудно да бъде спечелено доверието им, тъй като са изключително изплашени от ранното раждане на детето. Първата ни задача е да ги успокоим и да им обясним, че дълго време то ще остане в нашите ръце. Най-трудно е обаче, когато възникват усложненията на недоносените и трябва да поднасяме тези неприятни новини. В тези моменти трябва да бъдем и малко или много и психолози за тези хора. Трудно е и когато са нетърпеливи, когато много бързо искат да спрем кислородотерапията, да започнем храненето с биберон, да извадим бебето от инкубатора. Всяко недоносено дете със собствено темпо наваксва ранната си поява.

В личен план кои са любимите Ви занимания за свободното време? 

Много обичам разкази - без значение кой е авторът, но в момента чета “Записки на младия лекар” на Михаил Булгаков, тъй като е подарък от баща ми. Хобито ми е да спортувам и много обичам планинарството, но, за съжаление, напоследък не ми остава много време за туризъм.

Какво бихте искали да пожелаете на колегите си за Новата 2025 година?

Колеги, пожелавам ви неспирно вдъхновение през Новата 2025 година. Бъдете отзивчиви, човечни, търпеливи и добри с пациентите си и техните близки. Дано имате повече възможности за придобиване на нови знания и умения през следващата година. Бъдете здрави и подарявайте здраве на всеки, до когото се докоснете!



Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
2AER

Гост 29.12.2024 21:13:39

Ние патоанатомите също ги събираме в една ръка

rwer 29.12.2024 16:22:50

Бях почти импотентен и сега го правя в продължение на 3 часа без прекъсване и той е като камък, освен това дори се е увеличил с няколко сантиметра, това е мега готино нещо. Подарете на себе си и на нея супер ceкc:-----➤➤➤ use.my/testo

кюмюрджия 29.12.2024 14:16:12

Особено ако е мургавелник, как да не го прегърнеш?!


Всичко за коронавируса
Още новини
Честита Нова година!
01.01.2025 00:00:01

Честита Нова година!

Скъпи читатели, Нека новата 2025 година да е успешна, богата и пълна с надежда! Да има ми ...

Вижте най-четените новини в Zdrave.net за 2024 г.
31.12.2024 13:17:17

Вижте най-четените новини в Zdrave.net за 2024 г.

Лечения на различни заболявания, проблеми в болниците, здравни права. Това са част от темите, кои ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...