По повод Световния ден за борба срещу туберкулозата – 24 март много лечебни заведения в страната организираха безплатни прегледи за риск от болестта.
„Още в 8 часа сутринта имаше пациенти пред вратата на нашия приемен кабинет“, каза пред БНР д-р Цветомила Дудевска, управител на Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Троян.
Тя уточни, че прегледът започва с попълване на анкета и на базата на отговорите се преценява какви допълнителни изследвания трябва да бъдат направени. „Най-вероятно ще се включат клиничен преглед, образно изследване и проба манту. Целта е ранното откриване на туберкулозата, а също и ранната профилактика. При много от пациентите няма ясно изразени симптоми на това заболяване, но ние откриваме и латентна форма на тази инфекция. За миналата година имаме 26 открити случая с латентна туберкулоза, които ние успешно профилактираме, а това значително намалява риска от развитие на заболяването по-късно във времето. По време на тези прегледи може да открием и активна форма на туберкулозна инфекция и да стартираме незабавно лечението", каза д-р Дудевска.
Тя подчерта, че туберкулозата е лечима и предотвратима и точно това е и главната цел на профилактичните прегледи.
По отношение на симптомите д-р Дудевска заяви, че най-характерни са постоянната кашлица, която продължава повече от три седмици, отделяне на храчки или кръв в храчките, честа повишена температура, загуба на тегло без обяснима причина.
„Ако член на семейството или близък приятел е бил болен от туберкулоза през последната година, също е удачно да се потърси профилактичен преглед, както и пациентите, които имат имунодефицитно състояние, боледуват от рак или захарен диабет“, каза д-р Дудевска.
По думите й затворените колективи също са място, където много бързо би могло да се разпространи туберкулоза. "Работим активно със затворите, където често има болни от туберкулоза. Домовете за възрастни хора също са място, където може да се развие. Малцинствените общности и групите на употребяващите наркотици също са рискови групи. Това заболяване може да бъде открито по-често и сред болните от СПИН“, каза още д-р Дудевска.
Тя подчерта, че значението на имунизационния статус е голямо, за да не се разпространява болестта и да не е фатална.
„За жалост ваксината БЦЖ също попадна сред тези, които младите хора отричат и е голяма вероятността техните деца да попаднат при нас. Имаме имунизационен календар, който трябва да се спазва коректно от майките“, подчерта д-р Дудевска.
Управителят на СБАЛББ в Троян призова хората да се възползват от безплатните профилактични прегледи, за да не стига до смъртност от туберкулоза през 21 век.