Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“
Д-р Даяна Янкова-Пушкарова завършва медицина с отличие в Софийския университет през 2016 г. От 2017 г. до началото на 2023 г. специализира образна диагностика в УМБАЛ „Лозенец“.
През 2018 г. става хоноруван асистент, а през 2022 г. печели конкурс за асистент по образна диагностика към Медицинския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
Тя е съавтор на над 10 научни публикации в областта на рентгенологията в български и международни издания. Научните й интереси са в сферата на женското здраве и по-специално магнитнорезонансна диагностика на женски малък таз с акцент върху репродуктивните нарушения.
Има натрупан опит в ултразвуковата диагностика на млечни жлези. Член е на Българската асоциация по радиология, Европейското дружество по рентгенология, Европейското дружество по урогенитална рентгенология, както и на Българското дружество по образна диагностика на гърда.
Д-р Янкова, връщате се от Европейския конгрес по урогенитална рентгенология. Разкажете за участието си в него.
Европейският конгрес по урогенитална рентгенология е високоспециализирано ежегодно събитие, на което най-изтъкнаните специалисти в сферата на урогениталната образна диагностика споделят безценен опит и комбинират усилията си за оптимизиране на тази субспециализирана рентгенологична област на интерес.
На тазгодишното издание в Рим съвместно с проф. Георги Хаджидеков имах възможността да представя образователен постерен доклад на тема „Магнитнорезонансна съпоставка на двете най-актуални класификации на Мюлеровите аномалии" с клинични случаи от нашето отделение, авторски изображения и оригинални схеми.
Още веднага след дипломирането Ви като лекар сте се посветили на образната диагностика. Какво предопредели този Ваш избор?
Още в средата на четвърти курс, по време на студентското ми обучение, след като издържах с отличие изпита по образна диагностика, вече знаех, че това е специалността, на която искам да посветя живота си. Нямах търпение да завърша следването си, за да мога да отдам цялото си внимание и усилия да задълбоча познанията си в тази необятна сфера на интерес. Най-много от всичко ме привлече колко широк спектър от познания и умения изисква тази специалност – задълбочено разбиране на заболяванията, които са обект на всички клинични специалности. Разбрах и колко технически умения се изискват заедно с това, как на практика в нея се прилагат принципите на физиката, колко съществено е логическото мислене, и, не на последно място, както казва моят началник д-р Румен Кальонски, „нужен е и детективски усет“.
С какво ще запомните първите си стъпки в специалността? Какво Ви развълнува най-много, кои бяха най-трудните моменти?
Първите ми впечатления от работата ми в Отделението по образна диагностика са свързани с любопитни клинични случаи от практиката, които помня и до днес. Още с постъпването ми на работа в болница „Лозенец“ ми се гласува голямо доверие - работех при сериозно натоварване, рамо до рамо с най-добрите специалисти. Положих огромни усилия, вложих цялата си енергия, желание и много кураж и се надявам, че оправдах високите очаквания на колегите.
Кои са учителите Ви в специалността?
Първият ми учител в специалността е именно проф. Георги Хаджидеков. Неговите завладяващи лекции през студентското ми обучение, заедно с интерактивните упражнения на неговите асистенти, запалиха в мен желанието да се занимавам именно с образна диагностика и най-вече да ги последвам в науката и в преподаването. Затова и днес, години по-късно, имам щастието да съм редовен асистент към Сoфийския университет “Св. Климент Охридски“ и да преподавам заедно с моя пръв учител докато заедно творим наука в сферата на рентгенологията.
Още при постъпването ми на работа като лекар-ординатор в Университетска болница „Лозенец“ бях омагъосана от широките медицински познания и неизменната логика при решаване на сложни клинични случаи в лицето на началника на отделението д-р Румен Кальонски.
Старшият ни рентгенолог д-р Илко Брезоев, с неговата педантичност и прецизност, ми показа тънкостите на конвенционалната рентгенова диагностика. Младите колеги от отделението тогава също бяха винаги готови да отговорят на въпросите ми и никога няма да забравя тяхната помощ.
С какво Ви привлече репродуктивната магнитнорезонансна образна диагностика – една област, която все още е малко позната у нас?
Напоследък забелязах, както в личните, така и от работните си контакти, че темата за безплодието е доста наболяла и проблеми от такъв характер често се срещат точно сред младите хора. Направи ми впечатление, че ранната диагностика и своевременната профилактика на репродуктивни неблагополучия е слабо застъпена в България.
Замислих се с какво бих могла да бъда полезна за решаването на такива проблеми. Научих, че в развитите страни магнитният резонанс се явява рутинен уточняващ метод, назначаван при неизяснени фертилитетни нарушения. За себе си разбрах, че именно в него са золожени много шансове и възможности, а аз имам сили да помагам по този начин.
Какви са амбициите Ви за професионално развитие – като лекар и университетски преподавател?
Като лекар имам желание да се субспециализирам в определени области на образната диагностика както се практикува по цял свят. Най-вълнуващи за мен са урогениталната и абдоминалната рентгенология. Натрупах познания и публикувах научни материали от областта на магнитнорезонансната диагностика на вродени маточни аномалии.
В момента съм насочила вниманието си към детайлната магнитнорезонансна диагностика на ендометриозата като неинвазивна алтернатива на лапароскопската детекция. Като преподавател мотивацията ми е да запаля искрата на знанието у младите ми колеги, да ги мотивирам да изберат безкористно и със сърцето си своята специалност и да не спират да се усъвършенстват всеки ден за доброто на пациентите.
Разкажете малко за себе си в личен план – кои са любимите Ви занимания за свободното време, какви книги обичате да четете?
Любимите ми занимания са да пътувам сред красивата българска природа и навсякъде по света със семейството и приятелите си.
Почитателка съм на къмпингарството, зимните и водните спортове. За художествена литература рядко намирам време с малко дете вкъщи, но се чувствам удовлетворена когато чета медицинска литература.
Какво искате да пожелаете на колегите си, с които работите в отделението, и на специалистите от другите клиники, с които заедно вземате решенията, засягащи пациентите?
Искам да благодаря на колегите от моето отделение за невероятната възможност да работя с професионалисти като тях в една динамична, но позитивна работна среда.
Поздравявам повечето ни колеги от другите клинични специалности за добрата колаборация, която имаме помежду си и за мултидисциплинарния подход на обсъждане на диагностиката и лечението на всеки отделен пациент. Този подход е световна тенденция в медицината и за щастие го наблюдавам все по-често в болница „Лозенец“. Това изключително много ме радва и изпълва със смисъл и вдъхновение всеки мой работен ден.
Д-р Неда Сергеева: Наградата „Проф. Дъбов“ е признание за усилията ми и стимул да продължавам да се развивам
15.12.2024 09:31:50 Невена ПоповаВасил Хаджидеков: Привлича ме безкрайността на знанията в медицината, тя се докосва до много неща
08.12.2024 09:31:03 Невена ПоповаД-р Генади Костадинов: Помня учителите, които ни вдъхновяваха да бъдем по-добри лекари
01.12.2024 10:12:39 Невена Попова