Ще сезирам Министерството на здравеопазването за пропуска в наредбата към Закона за лечебните заведения, съгласно който се дава възможност Комплексните онкологични центрове да се управляват от всеки със степен магистър, без да има изискване това да са лекари специалисти, завършили Здравен мениджмънт. Това каза председателят на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова пред радио „Дарик“.
Поводът за изказването й е липсващото изискване в конкурса за управител на КОЦ-Пловдив кандидатите да са лекари със завършена специалност Здравен мениджмънт.
„Наредбата е подзаконов нормативен акт и лесно може да се промени със заповед на министъра. В Закона за лечебните заведения изрично е посочено, че Онкодиспансерите трябва да се управляват от лекари – онколози. Отговорността това да не се случи е изцяло на Общинския съвет в Пловдив“, каза още тя.
„Аз също съм за промяна на наредбата“, каза и директорът на Дирекция „Здравеопазване“ в Община Пловдив д-р Калин Калинов, който е и бивш управител на КОЦ- Пловдив.
„Ще предизвикам юридическа консултация по казуса и ако има възможност ще инициирам лично промени в условията и изискванията към кандидатите в предстоящия конкурс за избор на управител на Онкодиспансера“, каза още той.
Д-р Калинов напомни, че преди 3 години е бил създаден същият парадокс, когато конкурсът е бил спечелен от главния счетоводител на КОЦ-Пловдив.
„На този етап съм длъжен да спазвам действащата нормативна уредба, но личното ми мнение като лекар и бивш управител на лечебното заведение е, че магистърската степен по медицина трябва да е задължително изискване", каза д-р Калин Калинов.
"Съобразете се с моята прототия и така…И толкоз."
Здравен мениджмънт е най-измислената специалност в България. Едни малоумници ходят да пълнят гушите на едни други пишман преподаватели. Вложете си парите в нещо полезно, бре! Не в ненаситни Цековци, Лъчо-мозък овци, Златицо-петровци
цялото МЗ се управлява от счетоводител?!
КОЦ не може, МЗ може. Ахахахахаха