„Не може да се намаляват приходите и да се управляват едни пари при ситуация на задължение от страна на болниците в 60-дневен срок да се разплатят със своите контрагенти, да има просрочени дългове, които са натрупани с течение на годините, и при положение, че приходите ще бъдат намалени, да не се увеличат задълженията“. Това коментира пред БНР председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев във връзка с новия стандарт за финансово управление на лечебните заведения, който доби известност като „финансова конституция“ на болниците и предстои скоро да бъде приет.
„Има една светлинка в тунела – поетият ангажимент от страна на зам.-министъра на здравеопазването г-жа Начева, че този стандарт ще бъде преразгледан“, отбеляза д-р Грозев.
По думите му, опасността за недобра прогноза по отношение на финансовото състояние на болниците идва и от методиката за финансиране на спешната помощ, тъй като дейностите, заплащани по тази методика, са животоспасяващи и не могат да бъдат избегнати, а в същото време средствата са по-малко. „Методиката за финансиране на спешната помощ води до над 30-35% намаляване на приходите на тези болници. 25 лв. за преминал пациент, без да се заплаща образната и лабораторната диагностика, вкарва автоматично болниците в увеличаване на задълженията. В същото време в стандарта стои клауза, че ако вие имате просрочени задължения, не можете да давате ДМС, с което на втория, на третия месец максимум болницата ще е останала без персонал“, заяви председателят на БЛС.
Според него решаването на проблема минава през запазване начина на финансиране и прихода на парични средства към болниците не по-различен от този през 2017 г., а ако някъде са допускани различия във финансирането на лечебни заведения, те трябва да бъдат изчистени. „Защото за това не са виновни – дебело го подчертавам – нито шефовете на лечебни заведения, още по-малко персоналът, който работи в тях, а най-невинни, но пострадали, ще бъдат пациентите“, предупреди д-р Грозев и заяви, че ако нещата не се променят, а се задълбочат, определено ще има протести.
Той даде пример с предстоящия протест на медсестрите навръх професионалния им празник – 12 май. Председателят на БЛС посочи, че сестринският труд е с огромно значение, а същевременно в момента у нас съотношението медицинска сестра/лекар вече е под 1:1. „Ние нямаме сестри. Особено в областните и университетски болници има клиники, които са на ръба на оцеляването си във връзка с това съотношение. Но оставете само математическия израз - няма хора, които да работят в тези клиники. Немалка част от сестринския персонал е след пенсионна възраст. И въпреки условията остават на работа“, отбеляза още д-р Венцислав Грозев.
Жени Начева: Финансовият стандарт за болниците ще бъде прецизиран
19.04.2018 19:05:49 Полина ТодороваИскаме да се изяснят принципите, по които е бил утвърден стандартът за финансиране на болниците
16.04.2018 16:45:04Д-р Нели Савчева: Новият стандарт за държавните болници може да доведе до закриване на отделения
02.04.2018 12:37:22