Да си млад лекар в България е предизвикателство и е въпрос на силна воля. След промяната на Наредбата за специализациите от 2015 г. все по-малко са колегите, които заминават в чужбина. Така каза пред БНР кардиологът д-р Диян Господинов, съосновател на Сдружението на младите лекари в Бургас.
По думите му основното, което младите лекари искат са възможности за кариерно развитие и израстване. Това означава да работят в болници, които са високотехнологични, с нова апаратура и можещи специалисти, от които младите могат да се учат, защото „медицината е занаят и е важно да имаш добри учители“.
„Другото наистина важно нещо е възможността да специализираш. Следват заплащането и градската среда, в която работиш – детски градини, културен живот и т.н.“, каза д-р Господинов.
Той подчерта, че има и драстична разлика в заплащането в частните и в държавните болници. „Защо има такава разлика е въпрос за един милион. Всяка болница има мениджър и той трябва да каже защо заплатите при него са такива. Аз работя в частна болница. Преди години съм работил в държавна структура, а сега ми предстои да започна работа в общинска структура“, каза д-р Господинов.
Пациентът трябва да получава качествена и достъпна медицинска грижа, вярва младият лекар.
Д-р Господинов изрази надежда, че строителството на бургаската детска болница да изпревари изграждането на националната. „Тази болница създаде ентусиазъм в младите колеги. Виждам желание у голяма част от тях да работят в нея. Има заявки както от колеги от страната, така и от чужбина, които се интересуват от работа в бъдещото лечебно заведение. Заявката, която дава бъдещата болница, е огромна“, категоричен беше той.
Кардиологът обаче беше категоричен, че дефицитът на педиатри идва от несправедливите разлики в заплащането в определени специалности. Така се оказва, че дори да работиш много, ще получаваш ниска заплата. Така определени специалности остават нежелани. Освен Педиатрията, Патоанатомията също продължава да е нежелана специалност. В България липсват над 600 психиатри. Липсват и общопрактикуващите лекари. Вече няколко хиляди са липсите на общопрактикуващи лекари“, каза кардиологът.
"Различните цени в клиничните пътеки не са справедливи. Не е справедливо да има чак такава голяма разлика", допълва д-р Господинов.
Той обаче уточни, че е мит твърдението, че общият брой на лекарите у нас е недостатъчен. „В България има близо 30 000 лекари и спрямо броя на населението това е по-добро съотношение от европейското. Проблемът е при медицинските сестри. Стандартът на СЗО посочва, че на един лекар трябва да има три сестри, в Европа е възприето да са две, а у нас на един лекар има по-малко от една сестра. Проблемът ще се задълбочи, ако не се вземат мерки, а сестрите са много важна част от целия процес. Ние без тях не можем.“, категоричен беше д-р Господинов.
царуването в Пловдив , но и Варна не изостава-едни и същи фамилии на шефските места, а робите да робуват за без пари...
А ти, хитрецо, що стана кардиолог, а не патоанатом? И не говори за кариерно развитие, а за реално заплащане, щото аз чаках кариерно разнтие 31 години, но разни сульовци връзкари "печелеха" конкурси - къде с татковци шефове, къде с оная си работа. Аз лично ще посъветвам сина си, след като завърши, да работи в чужбина, защото вече трето поколение нищо не се е променило.
Безкрайно точно казано! Споделям напълно!