Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“
Д-р Георги Николов е завършил медицина в Медицински университет - София през 1998 г. От 2014 г. е част от екипа на УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов". Има придобита специалност по физикална и рехабилитационна медицина от 2018 г. Активно участва в научни форуми у нас и в чужбина. Член е на Българската асоциация по физикална и рехабилитационна медицина за болнична помощ.
Д-р Николов, на пръв поглед е трудно да бъзе възприета една структура по физикална и рехабилитационна медицина като част от голяма спешна болница. И все пак, практиката в развитите страни показва, че физикалните медици са търсени и необходими специалисти в такива лечебни заведения. Разкажете за Вашето ежедневие като част от екипа на „Пирогов“?
Като всяка многопрофилна болница и „Пирогов“ има нужда от специалисти по физикална медицина. Специалността ни заема своето място още веднага в следоперативния период при пациентите, при преодоляването на острото състояние. Важно място намира и в интензивните отделения (ОАРИЛ) за ранна рехабилитация. Използваме разнообразни похвати като например дихателна гимнастика, вертикализация и много други. Всеки ден общувам както с много колеги, така и с много болни, които са настанени в различни клиники и отделения. Натоварени сме много, но добрата комуникация помага работата да е успешна. Наистина за мен е чест да съм част от екипа на най-голямата спешна болница в страната!
Всъщност, как избрахте тази специалност, какво Ви привлече в нея?
Физикалната и рехабилитационна медицина е мултипрофилна специалност. Тя включва работа със съчетани травми, болни претърпели изгаряния, пациенти след коремни, гръдни и гинекологични операции, последствия от детски травматизъм. Удовлетворяващо е да използваш възможностите на големия арсенал от методите на специалността в лечението на болните със заболявания на всички органи и системи на човешкия организъм и най-вече това, че можем да го правим през всички етапи на заболяването.
Кои класически методи запазиха мястото си през годините и кои са новите, които навлязоха в резултат на бурния напредък на науката и технологиите?
Класическите методи са кинезитерапевтичните, но и тук прилагаме много нови технологични уреди. Технологиите напредват и ние в отделението работим с модерна апаратура отговаряща на световно ниво. От благотворителната инициатива „Българската Коледа“ в болница „Пирогов“ получихме и вече работим от 2-3 години с високоинтензивен лазер. Така имаме възможност да прилагаме обезболяващи и противовъзпалителни терапии при работата ни с деца. Имаме роботизирани машини, които сами раздвижват, като по този начин се облекчава труда на специалистите по физикална и рехабилитационна медицина, но все още не е създадена машина, която да замени човека. Знаете, че понякога и добрата дума лекува.
В личен план носи ли Ви удовлетворение тази работа?
Всеки ден е различен и е интересен, защото носи нови предизвикателства. Работата ми е такава, че общувам с много хора в болницата. Помагаме и това ми носи удовлетвореност.
Кои проблеми във физикалната и рехабилитационната медицина според Вас не търпят отлагане?
Физикалната и рехабилитационна медицина, според мен, е недооценена като специалност особено като заплащане от НЗОК. А не бива да забравяме, че ние работим и помагаме на пациентите във възстановителния им период. Поради тази причина вярвам, че се нуждаем от промени, които да адаптират адекватната продължителност на лечебния процес в съответствие със стандартите на нашата специалност и състоянието на пациента.
Как виждате развитието си като специалист в спешната болница?
Имаме много млади хора, които работят добре. Бих искал всички да имаме възможности за допълнителни обучения и квалификации. Така ще знаем как се развиват специалностите ни от една страна, а от друга страна – ще можем да прилагаме наученото в България и да лекуваме в родината си. Болница „Пирогов“ е уникално място, защото при нас може да се види и да се лекува всичко: от рутинен враснал нокът до тежка патология. Това е и причината за младите специалисти „Пирогов“ да е школа и пример.
Какви промени бихте искали да видите в отделението?
Мечтая си да разширим дейността на отделението. При добър инвестиционен план ще можем да получим още по-добро клинично обзавеждане. Колкото повече колеги специализират, търсят и надграждат знания и умения, толкова по-добри ще сме не само в нашето отделение по физикална и рехабилитационна медицина, а и в цялото лечебно заведение.
Какво искате да пожелаете на колегите си в края на една трудна пандемична година?
Желая на колегите да бъдат здрави! Ние се борим да върнем здравето на хиляди наши пациенти, затова и пожеланието ми към колегите е да останат здрави, за да помагат. Да не се отказват пред трудностите и да чувстват удовлетворение от добре свършената работа!
Д-р Сибелджан Сали: Искам да се развивам не само в клиничната работа като ревматолог, но и в научната сфера
24.11.2024 10:45:22 Невена ПоповаД-р Мария Ивановска: Водещо за един успешен млад лекар е вярата в себе си и любовта, която даваш и получаваш
17.11.2024 09:37:16 Невена ПоповаД-р Десислава Йорданова: Под обектива на микроскопа пред очите ми се разкри цял нов свят
10.11.2024 09:24:42 Невена Попова