Последните нормативни промени, свързани с ТЕЛК несъмнено имат своите положителни страни, но е важно да се подчертае, че основният проблем си остава липсата на кадри за ТЕЛК комисиите, което затруднява неимоверно работата им. Това заяви пред БНТ бившият здравен министър д-р Мими Виткова.
„Там дефицитът на кадри е отчайващ, и ако не се попълни той, ако не се подобри организацията, каквито и мерки да вземаме ситуацията ще си остане същата“, категорична бе тя.
„Гражданите сами трябва да си подготвят документите, а те на могат сами, защото не са компетентни, личните лекари са тези, които трябва да ги насочат какви документи да подготвят.
Ето защо се обръщам към сдружението на общопрактикуващите лекари – нека да си подготвят инструкция, да си опреснят информацията, за да улеснят хората“, призова Пенка Георгиева, председател на Пациентски организации „Заедно с теб“.
В допълнение тя поясни, че представянето само на епикризи не е достатъчно, необходим е пълен набор от документи с оценки на специалисти, за да бъде изрядна документацията, според изискванията на ТЕЛК комисиите.
Личните лекари имат компетентност да насочват хората и това е изключително важно, подчерта и д-р Виткова.
„Нормативно има добре решения, големият проблеми е в организацията. Дефицитът на кадри е ужасяващ“, подчерта тя.
„Дори и в центъра на София няма комисии и се насрочват дати за месец април“, подкрепи думите й Пенка Георгиева.
Ниското заплащане, но най-вече „оголването“ на страната откъм кадри са основна причина за тази ситуация, каза д-р Виткова и допълни, че тя е следствие от концентрирането на лечебни заведения, респективно на медици в 3-4 града на страната, при което периферията на практика остава лишена от всичко.
„Ние вече не можем да направим профилактика на млади хора в големи градове. Това са проблеми в Смолян, в Силистра, в Търговище, във Видин. Това са областни градове, в които цели профили на медицината ги няма“, каза д-р Виткова, която работи в частен здравноосигурителен фонд.
Тя даде положителна оценка на регламентираното участие на РЗИ в цялостния процес по освидетелстване и припомни, че наистина има сигнали за корупция в комисиите.
Много често корупцията е в региони с висока безработица, където пенсията от ТЕЛК все пак е нещо, защото ако я няма, това означава глад, допълни д-р Виткова.
„Тази корупция е свързана с наместването на пластове на едно много ниско ниво“, коментира тя и посочи, че тези процеси не са изолирани от случващото се в държавата като цяло.
Според Пенка Георгиева е необходим по-добър контрол над работата на ТЕЛК комисиите и да се осигури по-добро заплащане за работещи в тях, за де се избегне вероятността от корупционни практика.
Погледнато в по-широк план, здравна реформа няма, защото политическата нестабилност е голяма, каза още Пенка Георгиева и призова политиците да се обединят в името на здравето на нацията, защото всички сме пациенти.
„Напротив, ние казахме, че пазарът ще реши проблемите в здравеопазването и сега виждаме какво стана. Системата на здравеопазване никъде в света не е класически пазар и това трябва да го разберем всички. Здравеопазването е част от системата за национална сигурност на една страна, а проблемите трябва да се решават в обществен интерес“, заключи д-р Мими Виткова.
Адв. Петрова: Лекарите в ТЕЛК са малко, а средната им възраст е достолепна
27.01.2023 12:48:34Д-р Меджидиев: Има проблем в ТЕЛК, признавам
04.01.2023 18:14:06Омбудсманът: Редица проблеми не са разгледани с предложените промени в Наредбата за ТЕЛК
15.11.2022 15:09:44