„Стремежът на Българския лекарски съюз никога не е бил да не подписва Национален рамков договор. Въпросът е в показателите, които ще залегнат в него“. Това заяви в сутрешния блок на БНТ председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев, запитан дали тази година ще се стигне до сключване на НРД.
„Работата на Управителния съвет е да направим всичко възможно рамков договор да има при едни взаимноизгодни условия както за лекарското съсловие, така и за Национална здравноосигурителна каса и най-вече да се гарантира по-добро качество и сигурност на медицинската услуга за пациента“, подчерта д-р Грозев.
По темата за рамковия договор той намекна и че в момента се правят опити да се определят цени и обеми на медицински дейности без участието на БЛС.
“Цялата професионална мощ на българското лекарско съсловие е насочена в помощ на българския пациент. Няма лекар, който да мисли лошото на пациентите”, подчерта още д-р Грозев в отговор на твърдението на водещия, че интересите на пациентите не са защитени в преговорите около НРД.
Д-р Грозев отрече и твърдението, че има намаление в цените на някои клинични пътеки. На въпрос относно КП, при които се налага пациенти ненужно да лежат в болница по няколко дни, той посочи, че БЛС е против тази практика. Той даде и пример с пътека, която е само за диагностика, но въпреки това пациенти биват хоспитализирани за 72 часа.
Председателят на БЛС коментира и темата с медицинските изделия, като припомни, че съсловната организация не определя техните цени и за пореден път повдигна въпроса за създаване на търгове за консумативите. „Колкото и становища да сме давали, те не се приемат от здравната каса и от Министерство на здравеопазването. БЛС не договаря цени на медицински изделия, тъй като те не влизат в номенклатурата за заплащане на касата“, обясни той.
„Ние можем да претендираме и да имаме становище по този въпрос. Заявили сме, че няма нищо лошо в това търговете за лекарства и за медицински изделия да бъдат централизирани“, допълни д-р Грозев.
На въпрос дали на лекарския съюз не му е „неудобно“ за това, че пациентите се налага да доплащат за медицинските консумативи, той отговори: „Ние винаги сме били против това нещо. На нас ни е неудобно, но въпросът не е към Българския лекарски съюз, а към този, който определя цената на медицинските изделия“.
„В ортопедията има консуматив, който струва в пъти повече, отколкото би трябвало“, отбеляза още той и добави, че голяма част от медицинските изделия като стави, плаки, пирони и други се внасят като метал, а впоследствие цената им на пазара се покачва.
„Ние не подлежим на убеждаване по тази тема“, обобщи д-р Грозев, но изрично допълни, че за да влязат тези изделия в бюджета на касата, трябва да се види какъв ресурс от обществените средства може да се задели в тази насока. „Ще настояваме това да се случи“, посочи в заключение той.