„БЛС заплатѝ на специалисти да изготвят методиката за остойностяване на лекарския труд и тя е подадена още през декември 2022 г. към министъра на здравеопазването, по това време д-р Асен Меджидиев. До днес нищо не се е придвижило“. Това каза пред Bulgaria ON AIR новоизбраният председател на БЛС д-р Николай Брънзалов.
По думите му тази методика е изключително важна и съсловната организация на българските лекари ще продължи да настоява тя да бъде обсъдена и приета.
„Категорично ще продължим с това, което беше заявявано в моето изложение по време на Събора. Първо по приоритети ще настояваме най-накрая обещаваната ни и от политици, и от изпълнителна власт оценка на лекарския труд да бъде осъществена. Тя е много важна, за да се надгражда системата. Трябва да се знае цената на лекарския труд, трябва да се започне отнякъде“, каза д-р Брънзалов.
Той бе категоричен, че съсловната организация не залага на бързи решения от типа „от днес за утре“, а държи да има обсъждания и дебат в конструктивна посока.
По думите му, сега са се раздвижили хората, които отдавна е трябвало да бъдат раздвижени и е трябвало да бъде даден ход на разговори, дори с поправки или контрапредложения, но това не се е случило.
Председателят на БЛС коментира и темата за телемедицината, като подчерта, че идеята за прегледи в кабинки в слабонаселени места е в много голяма степен несъстоятелна и самият той като лекар с дългогодишен стаж не вижда какво е мястото на телемедицина за профилактика, диспансеризация и рехабилитация, както е заложено по този проект.
„По-скоро ми прилича на проект, по който трябва да бъдат усвоени някакви пари“, изрази съмнение той.
Д-р Брънзалов бе категоричен, че в България имаме най-бърз достъп до лекар, дори в рамките на същия ден, но кадровият дефицит е голям проблем за страната ни.
„Само че ние винаги в България тези неща ги въвеждаме много бързо, недомислено и си мислим, че ще ни решат всички проблеми. Ние имаме тежък кадрови дефицит. Бързо взетите решения никога не са толкова правилни. Много дълго време в България не са водени политики, за да бъде решен тежкият кадрови дефицит, дори точно обратното. Той няма да може да бъде решен за ден или два. От този момент всички ние трябва да бъдем амбицирани в тази насока, за да имаме лекари и медицински специалисти“, каза председателят на БЛС и отбеляза, че работещите лекари все повече намаляват.
„Намаляваме. Колегите около моята възраст приключват техния професионален път. Аз обучавам специализанти и виждам колко дълъг път имаме да извървим с тях. В последните години започна да има изявяващи желание, но те категорично нямат желание да започнат в тези по-отдалечени райони. Трябва сериозно да се прегледа политиката относно кадрите“, подчерта той.
Председателят на БЛС отново посочи, че лекарският труд у нас не е оценен и това кореспондира и с проблемите на следдипломното обучение, и с цялостното професионално развитие на младите лекари от завършването на образованието им по пътя им напред.
Според него дисбалансите в системата ще бъдат преодолени и ще бъдат елиминирани вътресъсловните конфликти, ако бъде въведено остойностяването на лекарския труд.
Забавно е когато лекари се изказват по теми, за които не са учили, но пък много ги засягат. Как БЛС не взе да плати на консултанти да им свърши работата, а все се опитва “сам да си залепи плочките в банята”
"Не пари на калпак, а ресурс за постигнати резултати." Тези думи на Д-р Симидчиев казват всичко, което трябва да се случи.
Ами тогава нека и на военни, на пожарникари, на полиция да се плаща при резултат. Като настъпи пожар, война, престъпление - чак тогава събираме екип, действат и после заплата, нали?
Абе ватник, Симидчията е с два декларирани магазини бе ватник. Тоест нищо общо с медицината -сам е наблегнал на бакалиите за доходи. И аз ако имах 2 магазина щях да говоря обтекаеми глупости за пред простата тълпа пролетарски тъпанари. В България е пълно с мизерни нагли лицемери и от другата страна мизерни мисловни кухи лейки попиващи лицемерните изявления на първата група. Я си ЕПМ. Скоро оставате ТОТАЛНО БЕЗ лекари с тези приказки
Какви "резултати" вместо заплати в инфекциозните отделения, които трявба да поддържат свободен капацитет? Ами какви са в интензивните сектори, харчещи най-много ресурс ? С тазя логика, че "заплатите" са функция на приходите и разходите в лечебното заведение я доведохме до тук - в една болница да има заплати по 15 000 и по 1500 ! Симидчиев не трявба да се обажда по подобни теми, защото с това мислене още 30 години ще се въртим в порочния кръг, създаден от "постигнатите резултати" зависещи от лобистки интереси в остоностяването на клиничните пътеки и феодалидизирането на здравеопазването.
Е, нали точно тези специалисти, на които БЛС заплати, имаха идея лекар да започва със заплата равна на половината от средната за страната, което всъщност е минималната работна заплата!!!
И колко повече искате бе амиго ?!
Колкото в Европа, бе гринго. Нали искаш да се лекуваш по европейски.
"Грингото" е товарищ....