„Факт е, че България е на първите места по изписване и консумация на антибиотици, което не говори добре”. Това каза председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов пред NOVA NEWS по повод информацията, че за последния месец, когато част от областите в България обявиха грипна епидемия, изписаните антибиотици в страната надхвърлят 630 000.
„Факт е, че има терапевтична инерция да се изписват по-често антибиотици. Голяма част от моите пациенти настояват за антибиотик. Това може да се обясни с мисленето им, че състоянието им го изисква, но това не е така. В повечето случаи ние обясняваме, че го изписваме, защото те искат, но могат да го приложат, ако нямат подобрение на втория, на третия ден. Това се показва и от цифрите, защото голяма част от изписаните електронни рецепти не са отпуснати в аптеките”, каза председателят на БЛС.
В отговор на въпрос какво представлява новият контрол от НЗОК за проследяване на рецептите в реално време д-р Брънзалов каза, че по този начин ще се предотвратява допускането на грешки при изписването им. „Ние настояваме такива контроли да има за всички документи и в извънболничната, и в болничната помощ“, каза той и подчерта, че и фармацевтите, и лекарите трябва да имат достъп до складовата наличност на лекарствата. „Винаги сме настоявали да имаме ясна картина за проследяване на количествата от всеки един медикамент в страната”, допълни председателят на БЛС.
Д-р Брънзалов коментира и темата за психиатричната помощ, като заяви, че у нас липсва диспансерно лечение в доболничната психиатрична помощ. „Тази дейност се заплаща директно от МЗ. Недофинансирането и липсата на кадри са основните проблеми в здравеопазването“, каза той.
„Психиатрите в страната са 571. Нека всеки си направи извода дали те са достатъчни. Кревати има, но лечението се извършва от болничен персонал, а той липсва”, каза д-р Брънзалов.
Относно бюджета за здравеопазване той каза, че се надява поне да бъдат запазени предложените параметри на оттегления проектобюджет 2025. „Те обаче няма да доведат до по-интензивно развитие на здравеопазването. Тези милиони и милиарди, които се споменават в публичното пространство, са отражение на повишаването на минималната работна заплата и оттам – до здравноосигурителните вноски. Това няма да доведе до по-интензивно развитие на медицината и здравеопазването в България, което изисква много повече средства”, смята д-р Брънзалов.
Те са част от проблема.
Тези охранени господа в УС на БЛС май изобщо не са наясно с проблемите в здравната система и още по-малко им е ясно какво може и какво трябва да се направи, за да бъдат преодоляни тези проблеми.
Това ли е позицията на председателя на БЛС? Интересно
Ако пациентите сети пискат дупе - дупе ли ще даваш бре, Брънзалов ?! Къде остана квалификацията, къде остана клиничния преглед , къде остана лекарската преценка ?! Работим по желание на клиента, а Бърнзалов, шебек такъв ! Чак не се усещаш колко олекваш с тия думи , срам за цялото съсловие !
Е, какво се чудиш!? Така ги научиха всички политици - че лекарите са им длъжни и всичко може да си искат, защото са "здравноосигурени"! А журналистите им припяват, плюят и демонизират съсловието с повод и без повод.