!
Четвъртък, 05 Декември 2024
04
дек
7
 

Д-р Брънзалов: Лекарите не можем цял живот да разчитаме на една диплома

Сряда, 04 Декември 2024 | 13:51:44 Надежда Ненова
7

„Продължаващото медицинско обучение е изключително важно, но на практика все още липсва в България. Лекарят може да остане с познанията си от завършването на специализацията, което не е добре нито за обществото, нито за него самия. Необходима е р

„Продължаващото медицинско обучение е изключително важно, но на практика все още липсва в България. Лекарят може да остане с познанията си от завършването на специализацията, което не е добре нито за обществото, нито за него самия. Необходима е разумна и гарантирана система за продължаващо медицинско обучение, трябва да има законова база и ясни правила.“ Това каза председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов по време на форума „Задължителната квалификация на лекарите – гаранция за качество на медицинската грижа“, организиран от Лекарския съюз.

По думите на д-р Брънзалов в момента продължаващото медицинско обучение е доброволно и по желание. „Обществото ни има завишени изисквания към професията ни и ние сме приели тези изисквания в деня, в който сме получили дипломите си за лекари и не може да разчитаме само на нея в живота си“, добави д-р Брънзалов.

Началникът на отдел „Продължаващо медицинско обучение“ в БЛС Николай Стоянов представи моделите, които са възприети в останалите европейски държави. По думите му в ЕС са се наложили три модела за продължаващо обучение – задължителен, доброволен и хибриден, който съчетава задължителните изисквания и доброволните инициативи. В 13 държави се е наложил задължителният модел, а в Гърция, Румъния, Латвия и Хърватска – хибридният, като и при двата модела при неизпълнение на изискванията санкцията е отнемане на лиценза на лекаря. 

„В България Лекарският съюз организира продължаващото медицинско обучение, като сключва договори с различни организации. Право да провеждат такива обучения имат здравни заведения, акредитирани за учебна дейност, научни организации, фармацевтични фирми и др. Събитията се точкуват по единна кредитна система, според която една кредитна точка е равна на 45 минути лекция или 1 академичен час. Формите на обучения са разделени на категории, като най-предпочитаните са симпозиуми, конгреси или индивидуалните форми на обучение и практическите обучения и участие в упражнения“, обясни Стоянов. 

Той даде пример с двудневен семинар. „След като асоциацията по дадена специалност, която го организира, сключи договор с БЛС, тя изпраща своята научна програма, която се кредитира по описания начин. При участие на хабилитирани лица, участниците в семинара получават още 2 допълнителни точки и 3 точки за чуждестранни хабилитирани лица. Участниците като лектори и с постерни сесии ще получат по 10 точки допълнително. Асоциацията предоставя списък на всички участници, който се въвежда в единен регистър“, каза още Николай Стоянов. 

Здравният икономист Аркади Шарков представи икономическата стойност на ученето през целия живот. По думите му то намалява рисковете от небрежност с 30% и многократно увеличава удовлетвореността от работата. Участието в продължаващо медицинско обучение води до увеличаване на БВП.

„През 2021 г. В Швеция 35% от цялото население участват доброволно в продължаващо обучение, докато в България данните са за 2%, участващи в продължаващо обучение. Средно 11% от населението в Европа участват доброволно в продължаващо обучение. Над 90% от лекарите в Европа участват ежегодно в дейности за учене през целия живот“, добави Шарков. 

Той цитира анкета сред медицинските сестри, според която 80% от тях смятат, че трябва да участват в учене през целия живот, но 15% не го правят поради липса на време, 30% - заради липсата на подкрепа от работодателя, а 45% - заради недостатъчно средства. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Gbpq

Доктора 04.12.2024 20:21:41

Аз имам две!:)

Гост 04.12.2024 17:19:29

Знанията и уменията на лекаря са поставени в рамка, наречена клинична пътека - защо са ми тогава? Всеки лекар гони оборот на скъпи пътеки. Всичко е обезсмислено.

Разликата 04.12.2024 15:35:55

Лекарите не сме като адвокатите, да разчитаме на една диплома цял живот! Затова, другари, давайте да даваме!

Гост 04.12.2024 15:17:15

Само, че парите ще отидат при тях, след като ги вземат от нас.

Гост 04.12.2024 15:16:07

Каквото и да ви говорят, знайте, че става дума за пари. Особено, когато ви говорят от УС.

Гост 04.12.2024 14:28:02

Хей тулупи, а може лекаря да оставите на жалкото заплащане 35 години а и 'да разчита' на това.а ? (от 80 години комунизъм) . През тези години едно семейство от 2 лекари не можеше да се издържа и да гледа деца. Тогава мълчахте нали ,долни същества слугуващи на комунисти,популисти и фалшиви десни партии. И сега много лекари работят на 2 места за да изкарат някакви пари. Млъкнете и се покайте , защото и за вас няма да има лекари ,които да вио дойдат когато остареете. Ще си слагате урокатетрите сами ,а може да си и попълните Съобщението за Смърт ,защото и за него няма да има хора да ви го издадат. Ползвайте си печатите и бланките днес и и оставете място за датата попълнена от близктите. Долу изродската политическа класа и слугинажа на блс !

Гост 04.12.2024 14:03:19

То и не можем цял живот да разчитаме на една мизерна заплата и пенсия..ама - търпим!


Всичко за коронавируса
Още новини
МС одобри 5,5 млн. лв. допълнително за детската болница в Бургас
04.12.2024 17:28:10

МС одобри 5,5 млн. лв. допълнително за детската болница в Бургас

Министерски съвет одобри допълнителен трансфер в размер на 5 506 596 лева по бюджета на община Бу ...

Спад на случаите на COVID, двойно повече регистрирани случаи на лаймска болест
04.12.2024 17:17:51

Спад на случаите на COVID, двойно повече регистрирани случаи на лаймска болест

За поредна седмица у нас се регистрира спад на случаите на COVID – те са 107, с 54 по-малко ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...