„Продължаващото медицинско обучение е изключително важно, но на практика все още липсва в България. Лекарят може да остане с познанията си от завършването на специализацията, което не е добре нито за обществото, нито за него самия. Необходима е разумна и гарантирана система за продължаващо медицинско обучение, трябва да има законова база и ясни правила.“ Това каза председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов по време на форума „Задължителната квалификация на лекарите – гаранция за качество на медицинската грижа“, организиран от Лекарския съюз.
По думите на д-р Брънзалов в момента продължаващото медицинско обучение е доброволно и по желание. „Обществото ни има завишени изисквания към професията ни и ние сме приели тези изисквания в деня, в който сме получили дипломите си за лекари и не може да разчитаме само на нея в живота си“, добави д-р Брънзалов.
Началникът на отдел „Продължаващо медицинско обучение“ в БЛС Николай Стоянов представи моделите, които са възприети в останалите европейски държави. По думите му в ЕС са се наложили три модела за продължаващо обучение – задължителен, доброволен и хибриден, който съчетава задължителните изисквания и доброволните инициативи. В 13 държави се е наложил задължителният модел, а в Гърция, Румъния, Латвия и Хърватска – хибридният, като и при двата модела при неизпълнение на изискванията санкцията е отнемане на лиценза на лекаря.
„В България Лекарският съюз организира продължаващото медицинско обучение, като сключва договори с различни организации. Право да провеждат такива обучения имат здравни заведения, акредитирани за учебна дейност, научни организации, фармацевтични фирми и др. Събитията се точкуват по единна кредитна система, според която една кредитна точка е равна на 45 минути лекция или 1 академичен час. Формите на обучения са разделени на категории, като най-предпочитаните са симпозиуми, конгреси или индивидуалните форми на обучение и практическите обучения и участие в упражнения“, обясни Стоянов.
Той даде пример с двудневен семинар. „След като асоциацията по дадена специалност, която го организира, сключи договор с БЛС, тя изпраща своята научна програма, която се кредитира по описания начин. При участие на хабилитирани лица, участниците в семинара получават още 2 допълнителни точки и 3 точки за чуждестранни хабилитирани лица. Участниците като лектори и с постерни сесии ще получат по 10 точки допълнително. Асоциацията предоставя списък на всички участници, който се въвежда в единен регистър“, каза още Николай Стоянов.
Здравният икономист Аркади Шарков представи икономическата стойност на ученето през целия живот. По думите му то намалява рисковете от небрежност с 30% и многократно увеличава удовлетвореността от работата. Участието в продължаващо медицинско обучение води до увеличаване на БВП.
„През 2021 г. В Швеция 35% от цялото население участват доброволно в продължаващо обучение, докато в България данните са за 2%, участващи в продължаващо обучение. Средно 11% от населението в Европа участват доброволно в продължаващо обучение. Над 90% от лекарите в Европа участват ежегодно в дейности за учене през целия живот“, добави Шарков.
Той цитира анкета сред медицинските сестри, според която 80% от тях смятат, че трябва да участват в учене през целия живот, но 15% не го правят поради липса на време, 30% - заради липсата на подкрепа от работодателя, а 45% - заради недостатъчно средства.
Аз имам две!:)
Знанията и уменията на лекаря са поставени в рамка, наречена клинична пътека - защо са ми тогава? Всеки лекар гони оборот на скъпи пътеки. Всичко е обезсмислено.
Лекарите не сме като адвокатите, да разчитаме на една диплома цял живот! Затова, другари, давайте да даваме!
Само, че парите ще отидат при тях, след като ги вземат от нас.
Каквото и да ви говорят, знайте, че става дума за пари. Особено, когато ви говорят от УС.
Хей тулупи, а може лекаря да оставите на жалкото заплащане 35 години а и 'да разчита' на това.а ? (от 80 години комунизъм) . През тези години едно семейство от 2 лекари не можеше да се издържа и да гледа деца. Тогава мълчахте нали ,долни същества слугуващи на комунисти,популисти и фалшиви десни партии. И сега много лекари работят на 2 места за да изкарат някакви пари. Млъкнете и се покайте , защото и за вас няма да има лекари ,които да вио дойдат когато остареете. Ще си слагате урокатетрите сами ,а може да си и попълните Съобщението за Смърт ,защото и за него няма да има хора да ви го издадат. Ползвайте си печатите и бланките днес и и оставете място за датата попълнена от близктите. Долу изродската политическа класа и слугинажа на блс !
То и не можем цял живот да разчитаме на една мизерна заплата и пенсия..ама - търпим!