Искаме да се изгради един точен алгоритъм, който да следва пациентът, при когото ние сме суспектирали инфекцията коронавирус. Да бъде ясно на всички колеги как по най-бързия начин да го ориентират в системата, за да може навреме да бъде поставена диагнозата и да се вземат мерки. А 100-процентова диагноза се поставя само когато този пациент бъде тестван – и то с PCR. Затова ние настояваме не просто да издаваме талони, наречени МДД-та и пациентите да ходят при различни лаборатории и да се тестват, а въобще целия алгоритъм да бъде ясен на общопрактикуващите лекари. Това каза пред БНР зам.-председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов по повод настояването на личните лекари да издават направления за PCR тестове.
За момента личните лекари имат право да издават направления към инфекционист. „Това е единият от вариантите, но той не е приложим на територията на цялата страна. За съжаление България не разполага с неограничен брой инфекционисти“, каза д-р Брънзалов.
Той изрази притеснение, че ако на есен, когато ще има много други вирози, които протичат като коронавирусната инфекция, нещата не са изчистени, ще има много затруднения както за лекарите, така и за пациентите.
Зам.-председателят на БЛС коментира и резултатите от проучването на съсловната организация сред лекарите, които показаха, че всеки четвърти медик е с артериална хипертония, а всеки втори е подложен на вербална агресия.
„Лекарското съсловие в по-голяма честота страда от хронични заболявания, в сравнение с всички останали съсловия. Предстои анализ на тези данни и ще направим конкретни предложения за подобряване на тези показатели, защото те са много притеснителни. Трябва да бъдат подобрени на първо място условията на труд, възможността за ползване на отпуск, 24-часовото разположение, телефонното разположение и намаляването на административната тежест“, каза д-р Брънзалов.
Той подчерта, че от началото на реформата общопрактикуващите лекари са намалели от 7000 на 4000, а над 30% от тях са в предпенсионна възраст.
От кого очаквате алгоритъм. Нали сте експерт до експерта и никой освен вас не разбира от работата ви, напънете се, направете алгоритъма и го предложете за одобряване. Само не забравяйте безопасността на пациентите, които не са с инфекциозни прояви, а страдат от други заболявания. А, не пропускайте да пресметнете и регулативните стандарти.
999, изискайте всъщност не замо алгоритъм за насочване, а алгоритъм за всички по трасето на пациента с придполагаем COVID-19 плюс кой как финансира и какво, за да бъде добре за обществото ни. Ще оспорите ли, че в момента ръководните другари са безпомощни да създадат ред за коректно идентифициране на болните и да се ограничи COVID-19?
Не оспорвам, потвърждавам. Само, че ръководни другари са и другарите от УС на БЛС. Те са тези, които трябва да координират експертизата на съсловието, за да предпоставят политически решения, съобразени с професионалната целесъобразност. Лошото е, че не го правят. БЛС изглежда като да е интубиран.