Преговорите за НРД 2020 в частта за извънболничната помощ стартираха днес. Преди дни от НСОПЛБ настояха бюджетът за ПИМП за следващата година да бъде повишен с 25 млн. лв. спрямо този за 2019 г.. Според тях е изпълнимо при настоящата събираемост на здравноосигурителните вноски. След като има яснота за неговия размер, те ще предоставят и предложение за разпределението по пера.
„Бюджетът на НЗОК за това е поставен на обсъждане, за да може всеки да си каже становището. Исканите от нас 25 млн. лв. са минимума на минимумите спрямо нашите разчети. Единствено в частта ПИМП усвояването на бюджета към третото тримесечие на 2019 г. е 75%. Ние си изпълняваме бюджета в настоящия му вариант, нямаме причина да бъде друга цифрата освен тази, която сме упоменали и ще настояваме до последно за това“, каза пред Zdrave.net зам.-председателят на БЛС с ресор доболнична помощ д-р Николай Брънзалов.
По думите му низходящия тренд на ръста на бюджета за ПИМП при предвидения за 2020 г. от 19 млн. ще се задълбочи. През 2018 г. за ПИМП са били определени 5.8% от бюджета, през следващата година – 5.4%, а за 2020 г. процентите са 5.2. „Постоянно се дават препоръки от СЗО и Световната банка, а този тренд продължава да намалява и един ден България може да се събуди без общопрактикуващи лекари. Тези 5,2% от бюджета, които ни се дават срещу 80% от заболеваемостта в страната, са недопустими при положение, че Световната банка и СЗО препоръчват 12-14%“, каза д-р Брънзалов.
Той допълни, че мининистерството отчитат липсата на семейни лекари, но същевременно допускат процентът от бюджета за финансирането на практиките им да намалява. „По какъв начин тогава можем да направим тази специалност атрактивна за младите?“, попита д-р Брънзалов.
„Когато видим срещаме ли разбиране по нашите искания, ще се срещнем с нашия УС и ще излезем със становище. Ние сме били винаги разумни и диалогични, вярвам че и сега можем да постигнем разбиране“, допълни още той.
Припомняме, че в становище на НСОПЛБ е записано, че предвиденият за ПИМП бюджет би трябвало да осигури поддържане на съществуването на практиките на общопрактикуващите лекари като покрива консумативите и възнагражденията, а също така и осигуровките и данъците.
„В системата на ПИМП, освен близо 4200 ОПЛ, работят още около 4000 медицински специалисти, в т.ч. медицински сестри и още други сътрудници, свързани с дейността ни, което означава, че съобразно законите от предвидения първоначално бюджет се връщат към държавния 38% за осигуровки, след това 10% данъци и ако има дивиденти - още 5%. Правим тези уточнения, за да се избегне погрешната представа, че средствата, които изискваме като бюджет автоматично се превръщат в чисти доходи, които влизат в джоба на ОПЛ“, пише още в позицията им.
НСОПЛБ настояват за увеличение с 25 млн. лв. за ПИМП спрямо 2019 г.
30.10.2019 14:41:29Д-р Николай Брънзалов: България се оголва откъм общопрактикуващи лекари
10.07.2019 17:05:5225% от общопрактикуващите лекари са в пенсионна възраст
09.11.2018 15:46:38 Надежда Ненова