„Щаб трябва да има, докато има действащ премиер и правителство. В Щаба има доста хора, чиито ресори са съвсем различни от медицинските, но проблема с COVID-епидемията касае всички, не само здравеопазването. Всеки, който взима решение, ще се обгради с колектив, от който ще изисква мнение как да се процедира в бедствена ситуация, каквато е епидемията, за да може да се реши проблема възможно най-гладко. Абсолютно съм съгласен, че Щабът не трябва да бъде разформирован, защото си имаме и премиер, и правителство, които до съставянето на ново такова ще трябва да действат, защото все още имаме епидемиологична обстановка. Не мисля, че този проблем трябва да се политизира“. Това каза д-р Николай Брънзалов, зам.-председател на БЛС и член на Националния оперативен щаб, пред bTV по повод заявлението на премиера в оставка, че Щабът продължава да работи и не е разформирован.
„Първо разбрахме, че няма Национален оперативен щаб, после разбрахме, че продължават да действат до избирането на нов. Мотивите на здравния министър, че следващото правителство трябва да си избере щаб, са верни“, каза и д-р Мими Виткова, бивш здравен министър и дългогодишен председател на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване.
По думите й Щабът е експертен орган, а политически решения се вземат от правителството. „Друг е въпросът доколко те не бяха внушавани на Щаба. Това е големият проблем. Експертният орган трябва да е възможно най-широк, но отговорността е на правителството“, каза д-р Виткова. „Епидемията, която и да е тя, има своите особености, нищо грешно и страшно няма да има някакъв експертен орган. Дали той е действал правилно, дали неговите мнения са били зачитани от политици, това е друг проблем“, допълни още тя.
Според д-р Брънзалов мерките са били въвеждани единствено и само за да има по-малка заболеваемост в страната. „Без мерки не може, а в България никога не са били толкова тежки, колкото в други европейски държави“, каза той.
„Политическата отговорност за мерките е на правителството – с щаб или без щаб е без значение“, каза д-р Виткова. „Решението за щаба се взима от премиера и правителството, ние сме лекари, които сме там, за да си кажем мнението и да помогнем“, заяви и д-р Брънзалов.
Зам.-председателят на БЛС коментира и идеята председателят на здравната комисия д-р Александър Симидчиев да определи състава на новия Оперативен щаб. „Д-р Симидчиев е изключителен професионалист, който по време на епидемията не е спирал да дава своите чисто медицински съвети. Кой ще бъде бъдещия шеф на този щаб, ще го решат политиците. От БЛС който и да отиде там, ще е с една единствена мотивация – да помогне да се решат проблемите в обществото относно епидемията“, каза д-р Брънзалов.
Mazen demagog ot nezakonnia BLS! Za pochennost dali e chuval?
Пак този некадърен демагог и слагач на властта Брънзалов! Дебелия е лоялен на вожда и компанията му до края!