„Ние търсим устойчиви решения, казваме в Колективния трудов договор (КТД) какво се е съгласила държавата и е определила какви пари да вземат медицинските специалисти. Казваме пътя, по който това може да се случи и вървим крачка по крачка това да стане в България. Мисля, че ще успеем“, заяви в предаването „Още от деня“ по БНТ зам.-министърът на здравеопазването - д-р Бойко Пенков.
Той обясни по повод случая с колективните оставки на медицинските сестри в болницата в Карлово, че ако приемат в случая, че ще имат по 950 лв. заплата, това означава, че трябва да увеличат така, или иначе, приходите на лечебното заведение. А това ще се случи с новия рамков договор и с новия бюджет, където ще има повече пари за болнична помощ.
„Политиката на държавата и на Министерството на здравеопазването е тези средства да отидат не за увеличение на обеми – да има един оборот безкраен, а да се увеличат цените, които плаща НЗОК за всеки болничен случай. Така че, тази разлика по увеличението, за което реално ще се борим в преговорите това да се случи, да отиде като заплата на хората. И това означава устойчивост. Дори сега да се извадят едни пари и да се раздадат на хората, това не означава, че догодина пак могат да се извадят същите средства“, каза д-р Пенков.
В момента се взе решение на МС за увеличение на приходите с 36 млн. лв. на психиатрии, белодробни болници, на общински болници в неравностойно положение. Надзорният съвет на НЗОК отблокира 50 млн. лв., с които са се увеличили стойностите и цените на 120 клинични пътеки. Това са средства, които този месец ще бъдат усетени.
„Всеки израз на някакъв тип на недоволство, като масовото напускане на медицински сестри, е притеснителен и ние много сериозно гледаме на тези проблеми.
Има две предложения към Общинския съвет в Карлово и към работещите в болницата. Едната мярка е, че веднага може да се достигне заплатата по КТД, но без сериозно допълнително материално стимулиране за хората. А другата е да се увеличи заплатата им със 100 лв., но да имат по-голямо допълнително стимулиране. Това са нещата, които хората могат да изберат. И другото, което нас ни успокои, директорът на болницата е декларирал, че хората са си изтеглили оставките“, допълнни зам.-министърът.
Той даде пример със „Спешна помощ“. Там на работещите беше обещано в рамките на пет години, всяка година по 10% увеличение на заплатите, което се спазва. Същото е и с регионалните здравни инспекции, където хората са работели почти на минимална работна заплата, а тази година там също е започнала политика по доходите.
Ананиев на среща с управителя на МБАЛ-Карлово
30.09.2019 17:14:42Общината няма право да дава пари за заплати в карловската болницата
30.09.2019 14:04:09И сестрите от вътрешното отделение на карловската болница подават оставки
30.09.2019 10:02:58