Трябва да има някакъв тип преструктуриране и реорганизация на дейността. Това заяви пред Нова Телевизия заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков, ден след протеста на общинските болници у нас.
„Има 126 общински болници, има и 130 частни. Да сте видели частните да стачкуват, защото не им стигат парите? Всяка болница трябва да си прави много строго сметка на парите и да си прецизира разходите“, коментира той. „Еднакво е заплащането и за едните, и за другите. Не би трябвало да има проблем от тази гледна точка“, заяви още заместник-здравният министър. Д-р Пенков посочи, че от тези 126 болници само 30 са в сдружението на общинските болници, а лечебните заведения в тежко финансово състояние са 10.
На констатация на водещия, че има подбор на пациентите спрямо заплащането на клиничните пътеки, д-р Пенков увери, че всеки опит за неприемане на пациент, когато той има нужда, се наказва.
Д-р Пенков беше категоричен, че трябва да се гарантира лечението на болния и допълни, че държавата ще предложи помощ на кметовете в преструктуриране на общинските болници. „Това, което искаме, е да стабилизираме това, което е работещо и ценно за хората. Не е важна самата структура, важни са хората, които работят в нея, за да продължат да помагат“, коментира още той. По думите му трябва да се отговори на въпроса дали в дадено населено място е нужна огромна болница, с огромни коридори и стаи или такава с организация, която може да отговори на нуждите в конкретното място. Той беше категоричен, че е ангажимент на собственика – държава или община да покрие голяма част от разходите, които са необходими на болниците. „Липсата на усилие в собственика води до някакви проблеми“, заяви в тази връзка той.
Според него с малкото пари за здравеопазване, които се отделят на глава от населението у нас в сравнение с останалите страни, в България се правят чудеса. Той изтъкна още, че в последните 8-9 години лечебни заведения се финансират редовно.
В репортаж по време на интервюто лекари от общинската болница в Гоце Делчев разказаха за проблемите на лечебното заведение.
„Изключително трудно се справяме с финансовите задължения, всяка година те растат“, заяви директорът на болницата д-р Мария Радойкова. Тя посочи, че около 85% от приходите на болницата отиват за възнаграждения на персонала, които така или иначе не са високи. „Така сме поставени с лимитирането на дейността ни, че приходите от здравната каса във висок процент отиват за възнаграждения, поради което трупаме задължения към доставчици“, обясни тя. Д-р Радойкова отбеляза още, че 11 години цените на клиничните пътеки не са променяни. Тя изтъкна още, че заради повишаването на минималната работна заплата възнагражденията на санитари и медицински сестри на практика ще се изравняват, което повлиява на мотивацията на сестрите.
Все пак д-р Радойкова изрази надежда, че след вчерашния протест ще се намери решение на проблемите на общинските болници.
Жени Начева: Дебатът с общинските болници трябва да е за това как лекуват и как ще се преструктурират
15.01.2018 16:37:16 Полина Тодорова28,5 млн. лв. отпуска МЗ за общинските болници
15.01.2018 10:59:08Общинските болници излизат на протест
15.01.2018 09:41:53