Необходимо е във възможно най-кратки срокове да бъде приет Национален план за действие срещу антимикробната резистентност. Това беше общото мнение на участниците в кръгла маса на тема "Антибиотиците: използвайте отговорно", която се проведе вчера в Народното събрание.
Председателят на Комисията по здравеопазването д-р Даниела Дариткова отбеляза, че отговорното използване на антибиотиците е ангажимент на практикуващите медицина и на правещите политика в здравеопазването. Като голям проблем в страната ни тя посочи самолечението с антибиотици.
Антибиотичната резистентност е скрита пандемия, подчерта пред участниците във форума заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков. Той уточни, че се увеличава броят на докладваните смъртни случаи в следствие на резистентност в ЕС.
Във всички класове антибиотици се наблюдава резистентност, включително и към новите антибиотици, каза заместник-министърът на земеделието, храните и горите Янко Иванов. По думите му са предприети законодателни промени за ограничаване на използването на антибиотици във ветеринарната медицина. Те целят недопускане на неконтролирана употреба, както и на групово третиране на животните, а само индивидуално лечение, ако има показания, уточни Янко Иванов.
В процес на разработване са 51 нови антибиотици, каза д-р Данило Ло Фо Уонг, програмен мениджър за контрол на антимикробната резистентност в Световната здравна организация - офис Европа. Заради антибиотична резистентност обаче в следващите 30 години се очаква да починат над 2 млн. души в света, допълни той. По думите му Италия и Гърция са на челните места по смъртни случаи в резултат на антибиотична резистентност, а България е на 16 място сред европейските държави.
На форума медицински експерти в областта на епидемиологията, инфекциозните болести и общественото здраве заедно с народни представители, експерти, представители на неправителствените организации и фармацевтичния сектор обсъдиха стратегическите цели и мерки за борба с антибиотичната резистентност в България. Бяха дискутирани ползите от приемането и прилагането на Национален план за действие срещу антимикробната резистентност. Общо беше мнението, че са необходими конкретни стъпки срещу нарастващата антибиотична резистентност и превантивни кампании за намаляване заболяванията, при които се налага лечение с антибиотик.
Не са достатъчни само "стратегичесщи цели " и "мерки " взете на кръгли маси за намаляване на антибиотичната резистентност, а реален конгрол за свободната продажба на антибиотици.