12-годишното момче, прието в СБАЛ по детски болести „Проф. д-р Иван Митев“ със симптоми на менингит, е стабилно, екстубирано е, диша самостоятелно и е със значително подобрение в съзнанието. Това обясни пред bTV дежурната лекарка д-р Лилия Бозаджиева.
Момчето се лекува в столичната Педиатрия от петък. Постъпва там от Инфекциозна болница, след като е лекувано няколко дни преди да настъпят усложнения. Той имал висока температура, гадене, повръщане, главоболие, впоследствие – с нарушения в съзнанието, гърчова симптоматика.
Пробите в Националната лаборатория обаче не потвърждават менингококова инфекция, стана ясно от думите на д-р Бозаджиева. „Към момента всички изследвания са отрицателни, пуснати са разширени и се очаква резултат“, каза тя. „Симптоматиката му е за менингит. Въпросът е какъв е причинителят – дали бактерия, вирус или автоимунна генеза – той е с данни за менингорадикулярно дразнене, което отговаря на менингит като диагноза“, категорична бе лекарката.
Тя припомни симптомите на заболяването: внезапно появила се висока температура, придружена с гадене и повръщане, нарушения в съзнанието, фотофобия, обрив с неизвестна генеза – и посочи, че при появата им трябва да се потърси лекар.
Лекарката отбеляза, че инкубационният период може да бъде от няколко часа до 4-5 дни, като при бебетата и кърмачетата може да се развие усложнение в рамките на няколко часа.
„За съжаление, след прекаран менингит може да има дългосрочни изменения – дали ще бъде двигателен или интелектуален дефицит, което отново ни насочва към необходимостта от профилактика“, коментира д-р Бозаджиева.
Контактните лица на болни с менингит подлежат на антибиотична профилактика, обясни тя и допълни, че спрямо препоръките на РЗИ това се прави на всички с близък контакт, включително и персонала на лечебното заведение, в което пациентът се лекува.
„С моите колеги силно препоръчваме приложението на ваксините, тъй като това е много добър начин да се предпазят всички деца от това заболяване. Аптечните мрежи тепърва ще се снабдяват с допълнителни ваксини“, заключи д-р Лилия Бозаджиева.
Да се погледне отдолу и да види дали цепката и е перпендикулярна или хоризонтална на мозъчните гънки