Редовната терапия дава възможност на хората с хемофилия да живеят активно и да достигнат до дълбока старост. Това каза пред БНР детският хематолог доц. Атанас Банчев от болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“ по повод Световния ден на хемофилията, който отбелязваме днес.
По думите му, придържането към лечението помага на децата и възрастните с хемофилия да имат нормален живот, а у нас терапията им е безплатна и се покрива от НЗОК не само за децата, а за всички възрастови групи.
Българите с хемофилия са около 650 души, те се лекуват и наблюдават в 4 центъра – в София, Пловдив, Варна и Плевен.
„Един от разпространените митове за заболяването хемофилия е, че то е заразно. Има и друг, че ако човек се пореже леко, ще умре от кръвозагуба. Малките порязвания не водят до смърт. Мит е също, че тези хора не трябва да спортуват“, посочва председателят на Българската асоциация по хемофилия Йордан Недевски.
По думите му, предизвикателство при най-малките е да се осигури израстването им без травми.
„Децата с хемофилия могат безопасно да посещават училище, да играят с други деца, да се включват в извънкласни дейности, с изключение на контактните спортове“, обяснява той и допълва, че поради спецификата на заболяването трябва да се избягват спортове като бокс, бойни изкуства, професионален футбол, както и тежък труд.
По случай Световния ден на хемофилията по традиция от асоциацията организират велопоход в няколко града, който ще се проведе на 26 април. Също така научен форум ще постави в центъра на дискусиите темата за съвременната профилактична терапия и денталното лечение при хората с това заболяване.
Тази вечер в червено ще бъдат осветени НДК в София, Домът на културата „Борис Христов“ в Пловдив, мостът в морската градина в Бургас, Пантеонът на възрожденците в Русе.
Ей смешник защо не разкажеш как си придобил незаконно специалност и как те разкараха от СБАЛХЗ? Видя се колко си хематолог в случая с Даная!