!
Неделя, 08 Септември 2024
02
апр
 

2 април - Световен ден за повишаване на информираността за аутизма

Д-р Аврамова: Нараства честотата на заболяванията от аутистичния спектър

Ролята на педиатрите е съществена, но най-често причината да се търси помощ е тревогата на родителите, смята тя

Вторник, 02 Април 2024 | 13:45:06


„Честотата на заболяванията от аутистичния спектър и на диагностицираните случаи са в нарастване през последните години“. Това коментира пред БНР детският психиатър д-р Атанаска Аврамова, началник на Дневното отделение към Клиниката по детс

„Честотата на заболяванията от аутистичния спектър и на диагностицираните случаи са в нарастване през последните години“. Това коментира пред БНР детският психиатър д-р Атанаска Аврамова, началник на Дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия към УМБАЛ „Александровска“, по повод Световния ден за повишаване на информираността за аутизма, който се отбелязва днес.

Методиките и критериите за диагностициране на това състояние не са статистически уеднаквени в различни части на света и поради това резултатите за честотата в различните държави, континенти и методики, много често се различават, стана ясно от думите й.

Д-р Аврамова се спря и на темата за етиологията на аутизма.

„Генетичната предпоставка е от съществено значение. Специфичната генетична аномалия обаче може да бъде изключително разнообразна, което прави установяването на диагноза изключително трудно. Това, което се установява, е, че наистина при децата и хората с подобни нарушения се установяват поредица от генетични абнормности, обаче специфичното е, че броят на гените, които могат да дадат абнормности, е изключително висок. Преди няколко години се смяташе, че са 200, а сега се знае, че са над 1000. Клиничната картина може да се получи от различно съчетание на тези гени. При хиляда компонента възможните съчетания са близко до безкрай“, обясни психиатърът.

В допълнение тя посочи, че външните фактори също се изследват, но досега не са установени конкретни връзки с развитието на аутизма.

Д-р Аврамова подчерта, че възрастта, в която се установява аутизмът, е различна за различните случаи, като най-честата заявка за помощ е при деца от 2,5- до 4-годишна възраст.

„Трудностите в адаптацията на детето в градината често са първият сигнал за родителите да потърсят професионална помощ“, каза специалистката.

Тя обясни, че диагнозата на аутизма се определя в съответствие с класификационните схеми, които са приети в съответната държава.

В момента в България се използва Международната класификация на болестите и свързаните с тях здравни проблеми (МКБ-10), но се очаква да бъде въведена международната класификация 11-а ревизия, която е по-различна специално за аутизма.

„Тези класификационни схеми определят диагностичните критерии за съответното разстройство. В детската психиатрия тези критерии се използват основно за ориентир върху клиничната картина. За да се постави диагноза, се анализира поведението на детето и се обобщава картината, за да се установи дали отговаря на определените диагностични критерии. Често тези процеси се извършват с помощта на мултидисциплинарен екип от специалисти“, разкри психиатърът.

По думите на д-р Аврамова липсата на регистър не може да бъде еднозначно оценена, защото освен ползите той крие и риск от стигма, която родителите се стараят да избегнат като не предоставят информация за детето си.

Аутизмът, както и другите разстройства в развитието, се влияят относително рядко на медикаментозна терапия, освен ако не е налице специфично метаболитно или друго заболяване. Помощта, предоставяна на децата с такива разстройства, не е пряко медицинска, а грижите са предимно от психо-социален характер и не включват медицински процедури или лекарства, стана ясно от думите на психиатъра.

Тя обясни, че детските психиатри у нас са много малко – около 25 за цялата страна, а клиники има единствено в София и Варна.

„Ролята на педиатрите е от съществено значение. Проучване обаче показва, че водещото е родителската тревога, а педиатрите сякаш са по-склонни да отложат посещението при детски психиатър. В България детските психиатри са малко, а от друга страна причина пак е стигмата“, каза още д-р Аврамова. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
MRpx


Всичко за коронавируса
Още новини
Нови случаи на западнонилска треска у нас
07.09.2024 09:52:48

Нови случаи на западнонилска треска у нас

Нови три случая на западнонилска треска у нас. Така от началото на годината случаите са общо шест ...

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?
06.09.2024 11:10:00

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?

Може ли личният Ви лекар да Ви издаде дистанционно електронно направление за преглед при специали ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...