Осъществяването на естетични процедури извън зъбите, устата, челюстите и свързаните с тях тъкани не попада в полето на професионална дейност на лекарите по дентална медицина. Това казва здравният министър доц. Силви Кирилов в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев относно предполагаеми намерения на Министерството на здравеопазването (МЗ) за включване на зъболекарите в кръга от специалисти, имащи право да изпълняват медицински процедури с естетичен характер.
От отговора на доц. Кирилов става ясно, че ведомството му не е разглеждало подобен въпрос.
Министърът посочва, че подобно предложение трябва да бъде обсъдено, като се разграничат процедурите в областта на естетичната медицина, включени в стандартите по кожни и венерически болести и по пластично-възстановителна и естетична хирургия”, и процедурите по медицински показания, извършвани от всички останали специалности.
„За разглеждане на такова предложение следва да се представят аргументи в съответствие с утвърдените от медицинската наука и практика методи на работа, установени ясни критерии за качество на оказваната медицинска помощ и за оценяване, наблюдение и подобряване на качеството на медицинските услуги.
Европейското законодателство регламентира, че професията лекар по дентална медицина представлява специфична професия и е отделна от други общи или специализирани медицински професии. Лекарите по дентална медицина упражняват дейности по профилактика, диагностика и лечение на аномалии и заболявания на зъбите, устата, челюстите и околните тъкани“, напомня доц. Кирилов.
По-нататък в отговора си той изброява дейностите, извършвани от зъболекарите и включени в наредбата за единните държавни изисквания на професията, и заключава, че извършването на естетични процедури извън тези от тясната компетенция на лекарите по дентална медицина не попада в полето на професионалната им дейност.
С друг въпрос от сферата на естетичните медицински процедури пък Мирчев се спира на нормативната база, свързана с тях. Той се интересува как МЗ планира да реши належащите проблеми в тази сфера и изброява няколко от тях: липса на ясно разграничение между медицински и козметични услуги, неактуален медицински стандарт по кожни и венерически болести, действаща архаична наредба за устройството и дейността на козметичните салони от 1987 г., недостатъчен контрол спрямо лечебните заведения, в които се извършват подобни дейности от лекари с различни специалности от „Пластично-възстановителна и естетична хирургия“, „Кожни и венерически болести“, и „Лицево-челюстна хирургия“.
От отговора на министъра става ясно, че в момента се разработва нов стандарт по кожни и венерически болести. Проект на наредба за здравни изисквания към бръснарските, фризьорските и козметичните салони пък вече е изработен и скоро ще бъде публикуван на страницата на ведомството за обществено обсъждане, информира доц. Кирилов.
В добавка той казва, че на всички медицински специалисти от различни специалности, които извършват процедури по медицински показания извън обхвата на медицински стандарт „Кожни и венерически болести“ и медицински стандарт „Пластично-възстановителна и естетична хирургия” ще се провежда продължаващото медицинско обучение от Българския лекарски съюз.
Въпросите на Ивайло Мирчев вижте тук и тук, а отговорите на министъра – тук и тук.