Детската клинична болница „Д-р Виктор Гомою“ в Букурещ, една от най-големите в Румъния, в момента е изправена пред риск да спре дейността си, включително и в спешното отделение, поради недостиг на медицински персонал, особено на медицински сестри, предупреди медицинският й директор д-р Костел Влад, цитиран от romania-insider.com.
„Във всички болнични отделения сме на минимума с персонала, особено в спешното. Проблемът води началото си от май миналата година, когато незаетите позиции бяха замразени и по тази причина не можехме да организираме конкурси за запълването им. До декември продължихме да преназначаваме медицински сестри от други отделения - от педиатрия, ортопедия, хирургия, УНГ, неврология и интензивни грижи, отвсякъде“, заяви д-р Влад.
По думите му преназначаването от отделение в отделение и непрекъснатите размествания е изморило медиците и малко по малко те са започнали да подават заявления за напускане.
„Така в края на годината стигнахме до ситуация, в която нямаме достатъчно хора. На практика в някое от отделенията на болницата, ако някой се разболее, подаде оставка, излезе в отпуск по майчинство или прекъсне работа, ще трябва да спрем дейността в този сектор, защото нямаме достатъчно медицински сестри и не сме в състояние да осигурим качествено обслужване. Не можем да осигурим на сестрите и полагащите им се почивни дни“, допълни той.
Кризата е особено изразена в спешното отделение, където също има риск от спиране на дейността, в това число на спешните операции, поради липса на персонал.
Случвало се е 120-200 пациенти, които идват в спешното на ден, да се налага да бъдат обслужени от една медицинска сестра, те се изнервят, а работещите изнемогват, споделя още д-р Влад.
Около 75 медицински сестри и 25 санитари са необходими в Детската клинична болница „Д-р Виктор Гомою“ в Букурещ. Спешното отделение има нужда от около 20 медицински сестри, но в момента работи с 8, посочва той.
Допълнителните смени, намаляването на периодите на почивка и умората могат да доведат до грешки, предупреждава още директорът на болницата и призовава да бъде сложена точка на административните недомислици в общественото здравеопазване. В момента болницата не може да обяви конкурс за незаетите бройки, защото те на практика са съкратени.
Най-малко 100 000 деца са били консултирани в лечебното заведение през последната година, от които 10 000 са били хоспитализирани.
Ситуацията обаче се влошава с настъпването на студения сезон, тъй като в Румъния се наблюдава нарастване на случаите на грип сред децата, което увеличава напрежението върху детската болница. През последните три седмици около 500 деца са диагностицирани с грип в лечебното заведение, средно около 200 случая на седмица. Освен това всеки ден в спешното отделение идват между 120 и 170 деца по различни поводи. Има само двама лекари там, алармират от Администрацията на болниците и медицинските услуги в Букурещ (ASSMB).
„Правителството доведе медицинската система до неизбежен колапс, като пренебрегна здравната криза и чрез драстични съкращения на средствата, разпределени за болниците. Това критично застраши живота на пациентите“, се казва в официална позиция на ASSMB.
Администрацията на болниците и медицинските услуги в Букурещ напомни, че многократно се е обръщала към правителството с искания за обявяване на свободни позиции, но изпълнителната власт е „избрала да ги игнорира“.
Генералният директор на ASSMB Оана Сиваче заяви категорично, че медицинските звена не могат да осигурят медицинско обслужване. „Намираме се в ситуация, в която вече не можем да осигурим непрекъснатост на медицинските услуги поради липса на персонал. Болниците вече нямат достатъчно лекари, медицински сестри и помощен персонал. Здравето на румънците, независимо дали са пациенти или медицински персонал, е в опасност“, алармира тя.
От Фондация Даная ще набавят бързо мед сестри
Къде сте моля будни критици на българското здравеопазване? Ако тази новина касаеше някоя българска болница, досега щяха да се изкажат тук една камара разбирачи на тема здравеопазване. Сега - тишина. Изводът е - проблемите в нашето здравеопазване са проблеми, които ги има в цяла Европа - пример - стачката на младите лекари във Великобритания. Така че, препоръчвам на всички анонимни смелчаги пред компютрите, които си избиват несгодите със злобни коментари, да бъдат малко по-обективни
Ватник, ОБЕКТИВНО само след 5-6 години н20-30% яма да имате нито личен лекар,нито да можете да ползвате нещо през фалшивата ви здравноосигурителната система . А е фалшива, защото със смешните здравни вноски кой платил, кой не, не можете да поддържате европейска здравноосигурителна система и нормално заплатен медицински персонал. Съмнявам се да можете и африканска някаква да имате .Толкова сте жалки в оптимизма си на ватници. Не, в нормалната истинска Европа нямат тези проблеми ,които ще ви очукат след някоя и друга година.
Скоро и във вашия град, другарЕ. От Лом до Малко Търново. Ще в лекуват комунетата от БСП,ГЕРБ и ПиПи-ПиПи