Сред най-големите успехи на Министерството на здравеопазването са увеличението на средствата в Спешна и доболнична помощ и намаляването на здравнонеосигурените лица с над милион. Това заяви днес министърът на здравеопазването в оставка Петър Москов в отчета си пред медиите.
„С промените в Наредба 2 за пакета здравни дейности, заплащани от бюджета на НЗОК, постигнахме разширяване на обема на дейностите от обхвата на извънболничната медицинска помощ и намаляване на излишните хоспитализации чрез извеждане на болнични дейности, които могат да бъдат осъществявани в амбулаторни условия и прецизиране на индикациите за болнично лечение“, каза Москов.
Той допълни, че през 2016 г. най-после е бил ликвидиран недостигът на направления за остри състояния. „Планираните за 2017 г. средства за първичната извънболнична медицинска помощ са увеличени с 11% спрямо закона за бюджета на НЗОК за 2016 г.“, каза още д-р Москов.
Най-после е била регламентирана и професията „парамедик“, като са били разработени и утвърдени държавни образователни изисквания. В новата професия вече се обучавали 80 души.
„През 2015 г. увеличихме средствата за финансиране на спешните отделения в болниците по Методиката за субсидиране на лечебните заведения с 3 млн. лв. През 2016 г. увеличението бе с над 8 млн., като основната част от тези средства бяха предоставени на лечебните заведения за гарантиране на месечни възнаграждения от не по-малко от 1500 лв. на лекар и 900 лв. на медицинска сестра“, каза Москов. Той допълни, че в рамките на бюджета на Министерството за 2015, 2016 и 2017 г. са били осигурени допълнителни средства за до 50% увеличение на трудовите възнаграждения на работещите в ЦСМП спрямо изходната 2014 г., като вече втора година постъпващите на работа в центровете за спешна медицинска помощ специалисти са повече от напускащите системата.
Той подчерта и осигурените по ОП „Региони в растеж“ 163 млн. лв. за строежа на 76 нови спешни центъра, ремонта на още 190 сгради и закупуването на 400 нови линейки с цялото необходимо за целта медицинско оборудване.
Москов не пропусна обаче да каже и че съжалява за нещата, за които не му е стигнало времето или убедителността. "Отчитам го като собствена грешка и неспособност да консолидирам и да обединя политическа воля и мнозинство, за да бъдат реализирани няколко неща, например в системата на ТЕЛК и критериите за инвалидните пенсии - разделянето на медицинската експертиза от социалните придобивки", посочи той.
Как оценява наследника си на поста Илко Семерджиев и какво ще му завещае Петър Москов отказа да коментира, но подчерта, че не е казвал и една дума за предшествениците си, както и че той и екипът му не могат да имат претенции към екипа, назначен от "президента Радев, БСП и ДПС". „За нас остава да се научим да печелим избори“, заключи той.