С 95 гласа „за“, 45 „против“ и 8 „въздържал се" депутатите приеха на първо четене промените в Закона за здравното осигуряване. С тях се разширяват правомощията на здравния министър да упражнява контрол върху прилагането на Механизма за предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК и чрез назначената от него комисия да налага внезапни проверки на Касата по изпълнението му.
Съставът на комисията ще включва представители на Министерството на здравеопазването, Сметната палата, Националната агенция за приходите и Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти. Срокът за доклада от проверката е 14-дневен, а самият доклад се публикува в интернет, предвижда още законопроектът. Министърът пък ще може да отправя препоръки до Надзорния съвет на НЗОК.
С промяната в ЗЗО от Механизма за времето на извънредна епидемична обстановка или извънредно положение се изваждат по изключение лекарствените продукти, получени от човешка плазма или от човешка кръв - имуноглобулините.
Депутатите продължиха спора си по текстовете, започнат в парламентарната здравна комисия, и в пленарната зала.
Според народния представител от БСП проф. Георги Михайлов парламентът се явява арбитър по този законопроект между парламентарната група на ГЕРБ и изпълнителната власт, тъй като Министерството на здравеопазването, Министерството на финансите, НЗОК и Сметната палата са против. „Сега се сетихте за една малка група уязвими пациенти, които да предпазвате в условията на COVID! Тук има други интереси, не на пациентите, а на производителите. Вие залагате една законодателна бомба, която ще дебалансира бюджета на Касата и тогава наистина ще излязат от обращение медикаменти, които са стратегически“, каза той и допълни, че по никакъв начин социалистите няма да подкрепят този законопроект и няма да участват в дискусии между първо и второ четене.
„Темата с интерфероните не е най-съществената тема. Вие предлагате създаване на Надзорен съвет на Надзорния съвет на НЗОК. Надзорът, наблюдаващ надзора пък можело да бъде заменен с механизъм, коригиращ механизма. Това е безумно. Тези текстове противоречат на самия Закон за здравното осигуряване. Когато имаше управителен и контролен съвет НЗОК, вие ги премахнахте, а сега предлагате надзор на надзора“, каза депутатът от ДПС д-р Нигяр Джафер.
Опозицията беше единодушна, че тъй като в Надзорния съвет на НЗОК сега влизат двама министри на здравеопазването и директора на НАП, няма как да има други представители на държавата, които да ги контролират. „Това би означавало третия зам.-министър на здравеопазването да контролира другите двама, а подчинен на директора на НАП да контролира директора“, каза още д-р Джафер, като по-късно думите й бяха подкрепени от колегата й д-р Хасан Адемов и депутата от БСП доц. Георги Йорданов. Тя припомни и че чрез Механизма миналата година са били върнати 280 млн. лв. в бюджета на Здравната каса.
„Бяхме сезирани от асоциацията на пациентите с вроден имунодефицит за възможност за напускане на позитивна лекарствена листа на медикаментите и да не могат да им се осигуряват поради нарасналото потребление на кръв и плазма във връзка с епидемията от COVID- 19. В същото време с увеличаването на производствената цена на продуктите, механизмите, които сме въвели, карат фирмата, която произвежда тези продукти, да ги предлага на отрицателна цена на българските пациенти. След това вече решихме да дадем възможност да се наблюдава този допълнителен механизъм, който кара фирмите при нарастване на бюджетите в три групи медикаменти - за домашно лечение, за лечение на онкологични заболявания и за лечение по протокол, да може да се контролира по начин, който дава финансовата стабилност, но най-важното за нас е да гарантираме достъпа до медикаментите. Това е проблемът, който искахме да изясним чрез въвеждането на мултидисциплинарна комисия, която да контролира приложението на механизма", обясни вносителят на законопроекта д-р Даниела Дариткова.
Тя категорично възрази срещу твърдението, че ГЕРБ се опитват да налагат контрол на контрола. „Методиката се приема от Надзорния съвет и би следвало той по някакъв прозрачен и обективен начин да отчита пред друг орган начина, по който тази методика и механизъм работят. Разбира се, ние ще се съобразим с всички мнения и ще търсим друг вариант този механизъм да бъде прозрачен. Това може да стане, ако на Сметната палата се вмени изрично и наблюдение върху този механизъм“, каза още д-р Дариткова.
Тежки спорове в здравната комисия за имуноглобулините
11.02.2021 15:04:50 Надежда НеноваМинистърът да контролира изпълнението на бюджета за лекарства на НЗОК
10.02.2021 17:42:36 Надежда НеноваМинистърът ще контролира отстъпките за лекарства, договаряни от НЗОК
04.02.2021 11:15:43 Надежда Ненова