Спешната медицинска помощ по въздуха вече официално е регламентирана в стандарта по „Спешна медицина“. Това става с обнародването днес в „Държавен вестник“ на промените в стандарта, предложени още през февруари от Министерството на здравеопазването.
С предложените нови разпоредби в стандарта се прецизират медицинските показания за осигуряване на транспорт по въздуха на пациенти в спешно състояние, както и редът и отговорностите за вземане на решения за използване на авиационен транспорт. Разписани са индикациите и условията, както и механизмът за вземане на решение по отношение на първичния спешен и вторичния спешен транспорт. Актуализирани са правилата за предоставяне на транспорт на спешни пациенти по въздуха със самолет, който се предоставя и понастоящем, предвид въвеждането на транспорт с хеликоптер и необходимостта от очертаване и на двете възможности.
Определен е обемът на осъществяваните от Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха (ЦСМПВ) дейности, включени в обхвата на специалността „Спешна медицина“. Формулирани са и функциите на координационната централа като структура на ЦСМПВ, която осигурява координацията и оперативното ръководство при оказване на спешна медицинска помощ с авиационен транспорт и участва в координацията на изпълнението на полетите. Определени са характеристиките на оперативните бази, които са обособени на територията на страната, както и изискванията за авиомедицинските екипи в оперативните бази.
С промените също така се коригират някои изисквания към болниците със спешни отделения, предвид това, че към момента изискванията за болниците от II ниво на компетентност са по-високи от тези към болниците от III ниво.
Обнародваните промени в стандарта вижте тук.