„Проблемът е от две години и четири месеца, т.е. отпреди влизането на моя екип в МЗ, когато беше прекратен договорът с Виенската болница и проф. Валтер Клепетко. Проблемът обаче не е само български. От близо година всички трансплантационни центрове в Европа отказват да извършват трансплантации на чужди граждани поради факта, че няма достатъчно трупни донори от една страна, а от друга – достатъчно медицински персонал, най-вече сестри. Така че те отказват не само на България, но и на всички останали европейски държави“.
Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев пред bTV по повод безсрочния протест пред Министерството на здравеопазването на пациентите, очакващи белодробна трансплантации. Припомняме, че те обвиняват министерството на здравеопазването в незаинтересованост, тъй като след приключването на договора с Университетската болница във Виена през май 2017 г., нито един българин вече няма възможност да бъде трансплантиран. Протестът е под надслов „Здравен емигрант“ тъй като по данни на асоциацията четирима пациенти вече са емигрирали, а от тях трима са трансплантирани, а на един се прилага иновативна терапия.
По думите на министър Ананиев няма да се налага повече българските граждани да емигрират. „До този момент трансплантации, заплащани от НЗОК с трансфер от МЗ, се извършваха само в Европейски трансплантационни центрове. Предложената от мен промяна в Наредба 2 е трансплантации да могат да се извършват навсякъде, не само в ЕС, и държавата да ги заплаща. Грижата за издирване на трансплантационните центрове няма да е на пациента, а на отговорните публични институции – НЗОК и ИА „Медицински надзор“. До броени дни ще приключи общественото обсъждане на наредбата и тогава ще възложа на тези институции да се свържат с редица неевропейски трансплантационни центрове – САЩ, Русия, Украйна, Турция. Това е краткосрочната мярка, която ще реши проблемите на тези хора“, каза министърът и добави, че към момента в листата на чакащи за трансплантация са 18 души.
Министър Ананиев подчерта, че вече е започнало краткосрочното обучение на медици във Виена, а от Нова година ще започне и дългосрочното. „Надявам се до средата на следващата година да имаме екипи, които да правят тези трансплантации в България“, каза Ананиев.
„Понеже ни обвиниха протестиращите, че сме представили национална програма, която не е обвързана финансово, искам веднага да ги уведомя, че проектобюджета, който сме представили в МФ, предвижда осигуряване на всички необходими средства за предтрансплантационния, трансплантационния и следтрансплантационния период, за необходимата апаратура, финансовото стимулиране на координаторите по донорство. Освен това сме говорили с известни лекари от Испания, от Виена, от Германия, които ще участват в първите трансплантации у нас“, допълни още Кирил Ананиев.
Той каза, че ще се срещне с протестиращите и ще ги информира лично за предприетите действия.
Чакащи за белодробна трансплантация излизат от днес на безсрочен протест
18.09.2019 09:48:36Пациенти излизат на протести заради белодробните трансплантации
13.09.2019 15:59:28Белодробни трансплантации ще могат да се правят у нас през 2021 г.
09.08.2019 11:22:40